banner2

Kaçak göçmenlerin alıkoyduğu Türk gemisi İtalyan özel kuvvetleri tarafından kurtarıldı

İtalyan özel kuvvetleri, Fransa'nın Sete limanına gitmek için yola çıkan ancak kaçak göçmenler tarafından alıkonulan Türk bayraklı GALATA SEAWAYS gemisini kurtardı.

Dünya 10.06.2023, 01:14 10.06.2023, 18:27
Abone ol
Kaçak göçmenlerin alıkoyduğu Türk gemisi İtalyan özel kuvvetleri tarafından kurtarıldı

Türkiye'de Fransa'nın Sete limanına gitmek için yola çıkan Türk bayraklı GALATA SEAWAYS isimli gemi kaçak göçmenler tarafından ele geçirilmişti. İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, geminin kontrolünü ele geçiren kaçak göçmenlerin, İtalyan özel kuvvetlerinin operasyonuyla yakalandığını geminin kurtarıldığını açıkladı.

İtalyan kuvvetlerinin operasyonunu Twitter hesabından paylaşan Bakan Crosetto "Gemi korsanları yakalandı. Her şey iyi şekilde bitti. San Marco birliğinin mensuplarını, polisleri, mali polisleri harika bir işbirliği içinde yürüttükleri operasyondan ötürü tebrik ediyorum. Tebrikler." ifadesini kullandı.

İtalyan basınında da İtalyan özel kuvvetlerinin, Napoli körfezindeki gemiye 2 helikopterle birlikleri indirdiği ve İtalyan Mali Polisi'nin de yer aldığı polis ekiplerinin gemiye çıkarak incelemelerde bulunduğu belirtildi.

MarineTraffic isimli internet sitesinin verilerine göre gemi, Napoli limanı açıklarında bulunuyor.

İTALYAN BAKAN DUYURDU

Bakan Crosetto, katıldığı bir forumda gemiyi alıkoyan kaçak göçmenlere yönelik İtalyan özel kuvvetlerince operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Crosetto, "Napoli yakınlarında, kaçak göçmenler tarafından alıkonulan bir Türk gemisi var. Gemiye İtalyan özel kuvvetleri müdahale ediyor. Onlar, geminin kontrolünü tekrar ele aldılar ve mürettebatı serbest bırakıp kaçak göçmenleri etkisiz hale getirmeleri gerekiyor. Nasıl geliştiğini bilmediğimiz şekilde 15 kaçak göçmen var, bunlardan 2-3'ü silahlı. Bu kişiler, 22 mürettebatı alıkoyup Türk gemisinin kontrolünü ele geçirdi. Brindisi'de konuşlu özel kuvvetler, müdahale etti." ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bugün saat 11.20'de DFDS Denizcilik ve Taşımacılık AŞ yetkililerinden Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezine (AAKKM) gelen ihbarda, "Yalova'dan Fransa'nın Sete limanına seyretmekte olan Türk bayraklı GALATA SEAWAYS isimli gemide yaklaşık 15 kaçak şahıs tespit edildiği, kaçakların gemi içinde ellerinde muhtemel kesici aletlerle dolaştıklarının kameralarla belirlendiği, gemi personelinin kendilerini yaşam mahalli ve makine dairesine kilitleyerek güvene aldıklarının bildirildiği" aktarılmıştı.

Gemi kaptanı ve şirket yetkilileriyle yapılan değerlendirme sonucunda AAKKM tarafından MRSC Ajaccio (Fransa) ve MRCC Roma (İtalya) ile irtibata geçildiği, gemi şirketi yetkililerinin talebi ve MRCC Roma'nın onayı doğrultusunda İtalya'nın Napoli limanına doğru geminin seyrine karar verildiğine yer verilen açıklamada, "MRCC Roma tarafından gemi ile ilgili olarak talep edilen Gemi Güvenlik Planı dahil diğer dokümanlar kendilerine gönderilmiştir. Geminin, saat 17.00'de Napoli'ye varması planlanmakta olup, İtalyan emniyet birimlerince gemiye gerekli müdahale için planlama yapılmaktadır. Konu, Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızca takip edilmektedir." ifadeleri kullanılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!