banner2

Fransa'da ırkçılık evlere kadar girdi! Emlakçıların yarısı ayrımcılık yapıyor

Fransa'da yapılan bir ankette, ülkede faaliyet gösteren emlakçıların yarısının ev sahiplerinin ırkçı taleplerini kabul ettiği ortaya koyuldu.

Dünya 21.03.2022, 18:03
Abone ol
Fransa'da ırkçılık evlere kadar girdi! Emlakçıların yarısı ayrımcılık yapıyor

Fransa'da sivil toplum kuruluşu olan SOS Racisme tarafından önde gelen emlak kuruluşlarından olan FNAIM, Century 21, Guy Hocquet, Stephane Plaza ve Orpi'den 136 emlak ofisi ile yapılan çalışmada, 66 emlakçının ev sahiplerinin ırk ayrımı kriteri üzerine ev kiralama taleplerini kabul ettiği bildirildi. 

4 AJANSTAN 3'Ü BU DURUMU KABUL EDİYOR 

Emlakçıların ev sahibiyle görüştürülmek üzere Arap ya da siyasi kişileri engellediği ortaya koyulurken ankete katılan her 4 ajanstan 3'ü bu ayrımcılığın hukuksuz olduğunu kabul etti. 

CEZASI 3 YILDAN BAŞLIYOR 

Fransız yasalarına göre, evini veya işyerini kiraya verirken ayrımcılık yapanlar 3 yıla kadar hapis 45 bin euroya kadar para cezasına çarptırılıyor. 

EMLAKÇILARIN YARISI EV KİRALARKEN IRKA DAYALI SEÇİM YAPIYOR 

SOS Racisme'den yapılan açıklamada, Paris'in de içinde bulunduğu Ile-de-France bölgesinde 2019 yılında yapılan benzer bir çalışmada emlakçıların yarısının ırkçı şekilde karar aldığı ve bu sektördeki ırka dayalı ayrımcılığın giderek yükseltildiği belirtildi. 

Yapılan açıklamada, suç yaptırımlarının güçlendirilmesi böylece ayrımcılığın önüne geçilmesi gerektiği çağrısı yapıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!