banner2

Dünya medyasının odak noktası Hakan Fidan oldu: 'Görünmez el' sahneye çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sır küpüm" dediği yıllarca MİT Başkanlığı görevi yapan Hakan Fidan dünya medyasının manşetlerini süslemeye başladı. Dünya medyası Fidan üzerinden peş peşe analizler yayımlamaya devam ediyor. Al Jazeera iki dosyada kilit rol oynayan yeni Dışişleri Bakanı'nın son yıllarda Türk dış politikasına yön veren isimlerden biri olduğunu belirtti, Bloomberg ise Ankara'nın yol haritasına odaklandı.

Dünya 06.06.2023, 14:49 06.06.2023, 15:33
Abone ol
Dünya medyasının odak noktası Hakan Fidan oldu: 'Görünmez el' sahneye çıkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Çankaya Köşkü"nde açıkladığı Türkiye Yüzyılı kabinesinin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan özelinde dünya medyası art arda analiz yayımlamaya başladı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İbrahim Kalın'ı Milli İstihbarat Teşkilatı'nın başına getirmesi, Çin ve Rus ajansları tarafından haberleştirildi.

"TECRÜBELİ BİR DİPLOMAT"

Çin haber ajansı Xinhua, 'Erdoğan, başdanışmanını Türkiye'nin yeni gizli servis şefi olarak atadı' derken, Kalın'ın yıllardır Türk hükümetinde üst düzey görevler yapan tecrübeli bir diplomat olduğunu kaydetti. Söz konusu haberde, 2010 yılından bu yana göz önünde olan İbrahim Kalın 2012'de Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesiyle İbrahim Kalın da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü oldu. Yanı sıra, 2018'den beri Erdoğan'ın dış politika alanında başdanışmanlığını yürüttü.

SURİYE VE LİBYA VURGUSU

Rus TASS haber ajansı ise, 'Erdoğan'ın sözcüsü Türk istihbaratının başına atandı' başlığını seçti. İbrahim Kalın'ın Ukrayna, Suriye ve Libya gibi kilit uluslararası konularda yürütülen müzakerelere aktif olarak katıldığını vurgulayan TASS, MİT Başkanı Hakan Fidan'ın ise yeni kabinede Dışişleri Bakanlığı yapacağını yazdı.

FİDAN VE ŞİMŞEK'E AYRI PARANTEZ

Türkiye'deki yeni kabineyi mercek altına alan Al Jazeera Arapça, bakanlar Hakan Fidan ve Mehmet Şimşek'e ayrı bir parantez açtı. Televizyona konuşan analistler Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturan Hakan Fidan'ın son yıllarda Türk dış politikasına yön veren bir isim olduğunu vurguluyor ve Ankara'nın çok sayıda bölgesel güçle yakınlaşma sürecini yürüttüğünü, özellikle Suriye ve Libya dosyalarında kilit bir rol oynadığını söylüyor. Haberde, 13 yıl boyunca Türk gizli servisinin başkanlığını yapan Hakan Fidan'ın tüm dış politika dosyalarına hakimiyetinin altı çizildi.

BLOOMBERG FİDAN'IN ASKERİ GEÇMİŞİNİ ELE ALDI

Amerikan Bloomberg haber ajansı ise, 'Türkiye'nin yeni Dışişleri Bakanı, Arap dünyası ile buzların eritilmesinin peşinde' başlığıyla bir haber yayımladı. Konuya yakın kaynaklara dayandırılan haberde, MİT'in başındayken Türkiye'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile ilişki inşa etmesi yönünde adımlar atan Hakan Fidan'ın yeni görevinde söz konusu adımları pekiştirmek için çaba göstermesi muhtemel.

Bloomberg, Mevlüt Çavuşoğlu'nun yerine geçen 54 yaşındaki Hakan Fidan'ın Türkiye'nin modern tarihinde askeri geçmişe sahip ikinci Dışişleri Bakanı olduğunu yazdı. Haber ajansına konuşan kaynaklar, Fidan'ı Mısır, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Suriye gibi ülkelerle ilişkileri geliştirmek için yürütülen arka kapı diplomasisini hayata geçiren kişi olarak niteledi.

"DIŞ POLİTİKADAKİ SESİ NASIL OLACAK?"

Alman yayın organı Deutsche Welle Türkçe ise, 'Fidan'ın dış politikadaki 'sesi' nasıl olacak?' başlığıyla bir habere yer verdi. Birçok kişinin yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın sesini ilk kez devir teslim töreninde duyduğunu belirten DW, istihbarat şefinin MİT Başkanlığı'ndan Türk dış politikasının başına atanan ilk kişi olduğunu da aktardı. "Fidan gerek eğitimi ve mesleki geçmişi gerekse MİT Müsteşarlığı döneminde dış politikada da aktif şekilde görev alması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı için çok yabancı bir isim değil" yorumunu yapan DW Türkçe, Hakan Fidan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hemen hemen tüm yurt dışı gezilerinde yer aldığını hatırlattı.

"ESASLI BİR FIRSAT"

Amerikan Forbes dergisi, 'Hakan Fidan: Türkiye'nin istihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu' başlığıyla bir analiz yayımladı. Güney Yıldız imzalı analize göre, Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanlığı'na atanması yalnızca bürokratik bir görev değişikliği değil, ABD'den Avrupa Birliği'ne, Rusya'dan Orta Doğu'nun siyasi labirentine her dış paydaşa açık bir çağrı.

Hakan Fidan'ın yıllardır kendi istihbarat portföyünü kullanarak Türkiye'nin uluslararası ilişkilerine katılımını dikte ettiği yorumunu yapan Forbes, şimdi Dışişleri Bakanlığı koltuğunun küresel sahnede silinmez bir iz bırakmak için esaslı bir fırsat sunduğunu yazdı:

"Fidan şimdi adını gazetelere yazdıracak, harekete geçirdiği olağanüstü süreçleri onaylayacak, istihbarat toplama ve politika belirleme arasındaki boşlukta köprü kuracak."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!