banner2

Çin'den istihbarat balonu açıklaması: Mücbir sebeplerle...

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD hava sahası üzerinde uçtuğu tespit edilen istihbarat raporu ile ilgili açıklama geldi. Bakanlık Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada meteoroloji başta olmak üzere araştırma amacıyla kullanılan balonun mücbir sebeplerle rotasından saptığı belirtildi.

Dünya 04.02.2023, 17:51 04.02.2023, 18:00
Abone ol
Çin'den istihbarat balonu açıklaması: Mücbir sebeplerle...

ABD hava sahası üzerinde uçtuğu tespit edilen ve ABD'li savunma yetkilileri tarafından 'istihbarat amaçlı' olduğu belirtilen Çin balonu ile ilgili detaylar ortaya çıkıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'nün bugün yaptığı açıklamada balonun meteorolojik amaçlar başta olmak üzere araştırma için kullanılan 'sivil bir hava aracı' olduğu bildirildi. 

'ARAŞTIRMA İÇİN KULLANILAN BALON ROTASINDAN SAPTI'

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada 'meteorolojik sebepler başta olmak üzere araştırma amacıyla kullanılan balonun mücbir sebeplerden dolayı rotasından saptığı bildirildi ve şu ifadelere yer verildi:

Başta meteorolojik amaçlar olmak üzere araştırma için kullanılan sivil bir hava aracıdır. Batı Rüzgarlarından etkilenen ve sınırlı kendi kendini yönlendirme kabiliyetine sahip olan hava aracı, planlanan rotasından çok sapmıştır.

'MÜCBİR SBEPLERDEN KAYNAKLANAN BEKLENMEYEN BİR DURUM'

Bu tamamen mücbir sebeplerden kaynaklanan beklenmeyen bir durumdur ve gerçekler çok nettir. Çin her zaman uluslararası hukuka sıkı sıkıya bağlı olarak hareket eder ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyar. Herhangi bir egemen ülkenin topraklarını veya hava sahasını ihlal etme niyetimiz yok ve asla ihlal etmedik. ABD'deki bazı politikacılar ve medya, onu Çin'e saldırmak ve karalamak için abarttı. Çin tarafı buna şiddetle karşı çıkıyor.

BLINKEN: ÇİN SEYAHATİMİ ENGELLEDİM

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, istihbarat balonunun ABD hava sahanlığına girmesinden sonra yaptığı açıklamada şu şekilde konuşmuştu:

Çin'in kabul edilemez eyleminin ışığında, bu hafta sonu Çin'e planladığım seyahatimi ertelediğimi iletmek için bu sabah ÇKP Merkezi Dışişleri Ofisi Direktörü Wang Yi ile konuştum. Bildiğiniz gibi Başkan Biden ve Başkan Şi, Kasım ayında Bali'de yaptıkları görüşmede benim Pekin'e gidip onların görüşmelerini takip etmem konusunda anlaştılar.

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise Blinken'ın Çin ziyaretini engellemesi hakkında şu şekilde konuştu:

Her düzeyde temas ve iletişimin sürdürülmesi, Çin ve ABD Başkanlarının Bali'de yaptıkları toplantıda vardıkları önemli bir ortak anlayıştır.
Her iki taraftaki diplomatik ekiplerin görevlerinden biri, ikili ilişkileri düzgün bir şekilde yönetmek, özellikle bazı beklenmedik durumları soğukkanlı ve ihtiyatlı bir şekilde yönetmektir.Aslında, iki taraf da bir ziyaret olacağını açıklamamıştı. Son açıklamanın yapılması ABD'nin meselesidir ve buna saygı duyuyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!