banner2

ABD Başkanı Bıden açıkladı! Rusya'da tutuklu bulunan ABD'li basketbolcu serbest kaldı

Son dakika haberleri... Rusya'da tutuklu bulunan ABD'li basketbolcu Brittney Griner, esir takası sonucu serbest bırakıldı. ABD Başkanı Joe Biden, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada ''Birkaç dakika önce Brittney Griner ile konuştum. Şu an güvende eve gidiyor'' ifadelerini kullandı.

Dünya 08.12.2022, 16:29 08.12.2022, 17:05
Abone ol
ABD Başkanı Bıden açıkladı! Rusya'da tutuklu bulunan ABD'li basketbolcu serbest kaldı

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya ile yapılan tutuklu takasında ABD'li kadın basketbolcu Brittney Griner'ın serbest kaldığını ve şu anda ABD uçağında olduğunu açıkladı.

Joe Biden, Griner'ın eşiyle Oval Ofis'ten fotoğraf paylaştı. Biden'ın yanında Oval Ofis'te Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Griner'ın eşi Cherelle Griner'ın da olduğu görüldü.

''ŞU ANDA GÜVENDE EVE GİDİYOR''

Biden, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Birkaç dakika önce Brittney Griner ile konuştum. Şu an güvende eve gidiyor''

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Esir takasıyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; ''Bout ve Griner takası, 8 Aralık’ta Abu Dabi Havalimanı'nda başarıyla tamamlanmıştır. Bout, vatanına döndü.''

OLAYIN GEÇMİŞİ

ABD'li basketbolcu Brittney Griner, şubat ayında Rusya'da üzerinde uyuşturucu maddeyle yakalanarak gözaltına alınmıştı. Mahkeme Griner'i, 9 yıl hapis ve 1 milyon ruble (yaklaşık 16 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

VİKTOR BOUT NEDEN TUTUKLANMIŞTI?

Silah kaçakçısı olarak tanınan Viktor Bout, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerine silah sağladığı için ABD’de 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!