banner2

3 yıl önce ABD'yi arkasına alıp darbe yapmaya çalışmıştı! Venezuela halkı Guaido'yu tekme tokat dövdü

Venezuela'da 2019 yılında ABD'nin de desteğini arkasına alarak darbe girişimi başlatan Juan Guaido, gittiği restoranda sert tepkilerin hedefi oldu. Öfkeli halk, restoranda bulunan Guaido'yu yaka paça dışarı atarken, perişan bir halde kameralara yansıyan Guaido, çareyi kaçmakta buldu. Yaşanan o arbede anları dakika dakika kayda alındı, Guadio'nun imajı ise alay konusu oldu.

Dünya 13.06.2022, 16:54 13.06.2022, 16:57
Abone ol

2019 yılının Ocak ayında Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, ABD'nin desteğini arkasına alarak kendisini 'geçici devlet başkanı' ilan etmişti. 

ABD VE BATIYI ARKASINA ALMIŞTI 

Guaido, 30 Nisan 2019'da Maduro hükümetini devirmek üzere ABD ve Batı ülkelerinin desteğini arkasına alarak halkı sokağa çağırmıştı. 

GUAİDO ASKERLERİ SOKAĞA ÇIKMAYA DAVET ETTİ 

Guaido, partisinin ev hapsindeki eski lideri Leopoldo Lopez ile başkent Caracas'taki La Carlota Hava Üssü yakınlarında bir grup askerle çektiği videoda, askerleri anayasayı korumak üzere sokağa çıkmaya davet etti.

Muhaliflerin bu çağrı üzerine birçok kentte sokağa çıkmasının ardından Caracas'ta askeri birlikler yolları kesti ve ülkede şiddet eylemleri yaşandı.

MECLİS BAŞKANI DARBEYE KARŞI ÇAĞRIDA BULUNDU

İktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) Birinci Başkan Yardımcısı ve Kurucu Meclis (ANC) Başkanı Diosdado Cabello, devlet televizyonuna telefonla bağlanarak muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

ORDU MADURO'NUN YANINDA OLDU 

Cabello, hükümet destekçilerine, Bolivarcı devrimleri ve Devlet Başkanı Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayı Miraflores'de toplanmaları çağrısı yaptı.

Ordu ise çağrıya cevap vererek, Maduro hükümetini korumak üzere, darbe girişimine karşı teyakkuza geçmişti. Ordunun darbe girişimine karşı Maduro tarafını tutması planın başarıya ulaşmasını engelledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DARBE GİRİŞİMİNE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ  

Diğer yandan darbe girişim sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maduro'ya destek verdiklerini ifade ederek şu açıklamayı paylaşmıştı: 

Venezuela'ya postmodern bir koloni valisi atama gayreti içinde olanlar bilmelidir ki, bir ülkenin nasıl yönetileceği ancak demokratik seçimlerle belirlenir. Darbelerle mücadele etmiş, darbelerin yarattığı olumsuz sonuçları yaşamış bir ülke olarak, Venezuela'daki darbe girişimini kınıyoruz.

RESTORANDA SALDIRIYA UĞRADI 

Geçtiğimiz günlerde ise ABD destekli darbeci Guaido, gittiği bir restoranda halkın saldırısına uğradı. Girdiği restorandan yaka paça atılan Guaido'nun gömleği yırtıldı. Saldırı anı kameralara yansırken, 'Darbeci zihniyetin son hali ancak bu şekilde olur' yorumları yapıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!