banner2

TSK Kuzey Irak'ta PKK'ya ağır darbe vurdu! Teröristler Hatay'da orman yangını çıkardı

TSK , Kuzey Irak'ta gece yarısı yaptığı müthiş operasyonla PKK'ya ağır darbe vurdu. Pençe-Kilit Operasyonu'nun ardından Hatay'da orman yangınları çıktı. Yangının terör örgütü PKK tarafından çıkarılmış olduğu düşünülüyor. Hatay'ın Dörtyol ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı.

Savunma 18.04.2022, 10:30 18.04.2022, 14:08
Abone ol

TSK, Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'ya ağır bir darbe vurdu. Metina, Zap, ve Avaşin-Basyan'a yapılan Pençe-Kilit operasyonunun ardından, Hatay'da  orman yangınları çıktı. 

Daha önce operasyonlara karşılık orman yangınları çıkaran PKK'nın, aldığı ağır darbe sonrası yine benzer bir hamleyle intikam almaya çalıştığı ifade ediliyor. 

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı.

Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Hatay Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bir uçak ve 20 arazözle müdahale edilen yangının kontrol altına alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili 2 şüpheli gözaltına alınmış olup konuyla ilgili soruşturma devam etmekte." denildi.

İLK MÜDAHALE 13 DAKİKADA

Amanos Dağları eteklerindeki Konaklı Mahallesi’nde gece 01.22’de ormanlık alanda çıkan yangını fark eden vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi.

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü ve Hatay Büyükşehir Belediyesince bölgeye arazöz, su tankı ve personel yönlendirildi.

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yangına 13 dakika içerisinde ilk müdahaleyi gerçekleştirdi.

YANGIN İKİ NOKTAYA SIÇRADI

Yangın söndürme çalışmalarına Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri de katıldı. Ancak rüzgarın da etkisiyle yangın iki noktaya sıçradı.

Sabahın ilk ışıklarıyla söndürme faaliyetlerine ağırlık veren ekipler, iki noktadaki yangını kontrol altına almaya çalışıyor.

Şiddetli rüzgar nedeniyle yangına havadan müdahale edilemiyor.

Ekiplerin yangını kontrol altına alma çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor.

YANGIN PKK'YI İŞARET EDİYOR

Yangın çıkış nedeni henüz belirlenemezken görgü tanıklarının ifadelerine göre alevlerin kasıtlı çıkarıldığını iddia etti. TSK'nın Kuzey Irak'ta PKK'ya vurduğu ağır darbenin ardından Hatay'da çıkan orman yangını PKK'yı işaret ediyor.

Yerel halkın ifadesine göre, toprağın kaç gündür yağmur yediği için ıslak olduğunu ve doğal yolla bir yangının çıkmasının mümkün olmadığı da iddiaları güçlendiriyor.

YİNE 'ATEŞİN ÇOCUKLARI' MI?

Türkiye'de son dönemde yaşanan orman yangınlarının terör örgütü PKK’nın sabotajları olduğuna yönelik çok sayıda emare mevcut. Büyük hasara yol açan yangınları çoğunlukla PKK’lı ‘Ateşin Çocukları İnisiyatifi’ üstleniyor. Sosyal medyada da PKK sempatizanları bu yönde paylaşımlar yapıyor.

Geçtiğimiz yaz Türkiye'nin dört bir yanında çıkan orman yangınlarını da PKK'lı 'Ateşin Çocukları' yapılanması üstlenmişti. Adana'da yakalanan ve PKK bağlantıları nedeniyle tutuklanan bir zanlı, para karşılığında örgütten talimat aldıklarını ve birçok noktada orman yangını çıkarmayı hedeflediklerini itiraf etmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!