Yandex Metrica

Akıncı TİHA operasyonlara bu yıl başlayabilir

Akıncı TİHA operasyonlara bu yıl başlayabilir

Aliyev tarafından 'Karabağ Nişanı' ile ödüllendirilen Haluk Bayraktar, taarruzî Akıncı'nın bu yıl operasyonlara başlayacağını söyledi.

Savunma

23.01.2024, 17:34

Türk SİHA teknolojisini dünya ilgiyle takip ediyor. Ukrayna, Libya, Azerbaycan, Katar ve Polonya'ya ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA'nın üreticisi Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, TB2 müşterisi olmak için sırada Letonya ve Arnavutluk'un olduğu mesajı verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakü ve Şuşa temasları sırasında Türkiye heyetinde bulunan Haluk Bayraktar'a Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 'Karabağ Nişanı' takdim edildi. Şuşa'dan CNNTurk yayınına katılan Haluk Bayraktar, Akıncı TİHA, TB2 SİHA ve insansız hale gelecek savaş uçaklarına ilişkin açıklama yaptı. İşte CNNTurk'ten Fulya Öztürk'ün soruları ve Bayraktar'ın verdiği cevaplar...

TB2 SENEYE POLONYA'DA OLACAK

  • Polonya'ya ihraç gerçekleşti mi? Sırada hangi ülkeler var?

Bizlerin bu teknolojiyi ileriye taşıması önemli, dünyanın en etkin teknolojik ürünleri bunlar. Sınır ötesi harekâtlar olsun, İdlib harekâtı olsun... Tüm dünya bunu konuşuyor. Türk SİHA'larına çok büyük bir ilgi var. Avrupa Birliği ve NATO üyesi olan Polonya Silahlı Kuvvetleri'yle sözleşme imzaladık, SİHA'larımız teslim edilecek. En son Letonya Savunma Bakanı'nı ağırladık. Arnavutluk Bakanı'nı ağırladık... Avrupa ülkelerinden ciddi bir ilgi var. Artık Türkiye ihraç edebilir noktaya geldi.

  • Yeni bir SİHA üssü mü kuruluyor?

"(Azerbaycan ve Kıbrıs hakkında) Biz silahlı kuvvetlerimize teslim ediyoruz. Silahlı kuvvetlerimiz kullanıyor. Burada biz sadece teknik destek sunuyoruz. Azerbaycan'da da SİHA'larımız var, aktif bir şekilde kullanılıyor. Üsler de aktif bir şekilde var. Teknik destek olarak devam ediyoruz. Kıbrıs konusu da TSK'nın kullanım konseptinde olan bir konu.

İNSANSIZ JETLER GELİYOR

  • Akıncı TİHA ne zaman envantere girecek?

Her gün çok yoğun şekilde uçuşlar yapılıyor. Bu sene içinde aktif sahada operasyonel olarak kullanılacak. Daha gelişmiş elektronik ekiplerle doldurulmuş bir sistem. Biz sonrasında ülkemizde savaşan İHA'ları geliştireceğiz. Savaş uçakları artık insanlı olmayacak. Bu yarışı en ileri seviyede ülkemizin ihtiyaçları öncelik olmak üzere yapacağız.

O NİŞAN GURUR VERİCİ 
Aliyev'den aldığı Karabağ Nişanı'nın gurur verici olduğunu belirten Bayraktar, şunları söyledi: "Bizler açısından mutluluk ve gurur verici bir gündü. Aynı zamanda Azerbaycan Milli Kurtuluş Günü'ydü. Bir de Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Cumhurbaşkanımız huzurunda bize Karabağ Nişanı'nı takdim etti. Bir Türk olarak gurur duyuyorum. Tek millet 2 devlet anlayışının somut bir şekilde sahada zaferle sonuçlanması. Azerbaycan ordusunun Karabağ Savaşı'nda göstermiş olduğu stratejik başarı, teknolojimizin sergilenmesi, son teknoloji milli ürünlerin başarısı, böyle bir başarının parçası olmak Türk vatandaşı olarak gurur verici. Türkiye kendi gençleriyle ismini andırsın, bu duyguyu kardeş ülkede yaşamış olmak çok büyük mutluluk. Oranın özgürlüğüyle şehit olmuş Azerbaycanlı kardeşlerimizi anıyorum."
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading