banner2

Uyuyamayan bebeğinize beyaz gürültü dinletebilirsiniz! Her gürültünün, sağlığı etkileyen farklı bir rengi var!

Uykuya kolayca dalmak ve kaliteli uyumak için seslerin gücünden yararlanabilirsiniz. Her sesin kendine göre bir rengi ve bu renklerin de insan psikolojisi üzerinde ayrı etkisi var. Beyaz, pembe ve kahverengi gürültüler özellikle bebekli evlerde sıklıkla dinleniyor.

Sağlık 22.10.2022, 15:49
Abone ol
Uyuyamayan bebeğinize beyaz gürültü dinletebilirsiniz! Her gürültünün, sağlığı etkileyen farklı bir rengi var!

Gürültünün renkleri nelerdir? Gürültülerdeki renkler sağlığı nasıl etkiler? Uyuyamayan bebeğe hangi renkte gürültü dinletilebilir? İşte cevaplar...

Gürültü, pek çok insan tarafından rahatsız edici ses olarak tanımanıyor. Aslında uygun frekanslardaolan bu sesler insan psikolojisi üzerinde çok büyük olumlu etkiye sahip. Her gürültünün ayrı bir rengi var. Beyaz, pembe ve kahverengi en çok dinlenen gürültülerden. 

GÜRÜLTÜNÜN RENGİ: KAHVERENGİ, PEMBE VE BEYAZ

Bir gürültünün rengi, frekansların karışımı ile belirleniyor. Beyaz gürültü uğultusu, tüm duyulabilir frekanslar arasında eşit enerji dağılımı ile üretilirken pembe gürültü, düşük frekansları artırıyor, kahverengi gürültü ise, gök gürültüsü veya kükreyen bir şelalenin sesi gibi en düşük frekansları alıyor.

Gevşeme ve uykuyu teşvik etme potansiyellerinin ötesinde, belirli renkler odaklanmaya yardımcı oluyor. Bunun nedeni, belirli ses tonlarının beynin temel durumunu değiştirmesi.

ANNE KARNINDAKİ SESE EN YAKIN GÜRÜLTÜ

Kahverengi gürültü beynin dinlenme durumuna benzerliği nedeniyle gevşemeyi tetikliyor. Kahverengi gürültünün düşük frekansları, birçok insanın yatıştırıcı bulduğu daha derin bir ses yaratıyor. Hatta anne rahmindeki sesi taklit ettiği söylendiği için bebekler düşünülerek hazırlanmış kahverengi gürültü çalma listeleri bile var.

KAHVERENGİ GÜRÜLTÜ HAFIZAYI GELİŞTİRİR

Araştırmalar, kahverengi gürültünün dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda hafızayı geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kahverengi gürültü bazı kişilerde kulak çınlaması gibi durumları da yatıştırıyor. 

PEMBE GÜRÜLTÜ UYKUYA YARDIM EDER

Pembe gürültüde yakalanan frekanslar ise beyaz ve kahverengi gürültü arasında yer alıyor ve uykuya da yardımcı oluyor. Bazı araştırmalar, yatmadan önce pembe gürültü dinlemenin daha dinlendirici bir uyku sağladığını gösteriyor. 

BEYAZ GÜRÜLTÜ BEBEKLERİ SAKİNLEŞTİRİYOR

Beyaz gürültü ise, bebekleri huzursuz edecek ve uykuya dalmalarına engel olacak sesleri maskeleyerek daha kolay uyuyabilmelerini sağlıyor. Kolik rahatsızlığı olan bebeklerin, ağlama krizlerini yavaşlatarak sakinleşmelerine yardımcı oluyor. Bebeği rahatsız eden sesleri maskelediği için daha uzun süre uyuyabilmesini sağlıyor.

Pembe ve kahverengi gürültü için okyanus dalgaları veya şiddetli yağmur gibi doğal kaynaklar dinlenebilir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!