Sizde de bu belirtiler varsa doktora başvurun! Kan şekeriniz yüksek ise hemen görünün

Kan şekeri yüksekliği çağın en önemli hastalıklarından diyabetin habercisi olabiliyor. Vücut kan şekerinin yükseldiği anlarda çeşitli sinyaller verebiliyor. Peki mutlaka dikkat edilmesi gereken bu belirtiler neler? Cevabı haberimizde

Sağlık 15.08.2022, 19:54 15.08.2022, 20:25
Abone ol
Sizde de bu belirtiler varsa doktora başvurun! Kan şekeriniz yüksek ise hemen görünün

Son yıylarda büyük bir artış gösteren, şeker hastalığı da olarak bilinen diyabetin vücuttaki ilk göstergesi kan şekerindeki yükseliş olarak ortaya çıkıyor. Kan şekerindeki yükselişi anlamanın en basit yolu kan şekerini ölçtürmek olsa da bedenimiz çeşitli belirtilerle bu sorunu aslında bze önceden haber veriyor.

İLK 45 DAKİKADA ZİRVEYE ÇIKIYOR

Şeker oranı veya glisemik İndeksi (GI) yüksek herhangi bir yiyecek yediğinizde, kan şekeri seviyeleriniz hızla yükseliyor. Yemekten 45 dakika sonra zirveye ulaşıyor. Normal bir insanda kan şekeri daha sonra düşmeye başlar ve 2 saat içinde normal seviyelerine döner. GI değeri düşük yiyecekler yediğinizde ise kan şekeriniz yine yükselir ancak bu daha makul bir yükselmedir ve tekrar düşmeden önce uzun süre aynı seviyede kalır. Yani bu sayede tokluk süresi de uzar.

BİRÇOK ORGANA ZARAR VERİYOR

Uzun süre tok tutan bu tür yiyecekler de tok kalarak zayıflamayı sağlar. Şeker hastalarında metabolizmadaki bozukluk nedeniyle kan şekeri düzgün bir şekilde normale inemez. Pankreastan salınan insülin hormonunun ya salınımında ya da işlevinde bir bozukluk vardır. Bu nedenle şeker hastaları kan şekerini normal seviyeye düşürmek için kan şekerini düşüren ilaçlar ya da insülin hormonu kullanırlar. Ayrıca kan şekerini çok yükselten şekerli ya da glisemik indeksi yüksek yiyeceklerden de kaçınırlar. Vücuttaki damarları ve sinirleri dolayısıyla kalp, böbrek, göz, beyin dahil tüm organları etkileyen, çalışmalarını bozabilen bu hastalık kan şekerindeki yükselmeyle kendini gösteriyorsa hiperglisemi yani kan şekerinde bir yükseklik olduğunu anlayacağımız birtakım belirtiler mevcut.

ÇABUK YORULANLAR DİKKAT

Yorgunluğun birçok sebebi olabildiği gibi bu sebeplerden biri de yüksek kan şekeridir. Şeker oranı yüksek kanın dolaşımı da yavaşlar. Ayrıca monosit gibi birtakım iltihap hücreleri yüksek kan şekerini görünce daha da çoğalırlar, bu da yorgunluk ve halsizliğin daha da artmasına sebep olur.

BAŞ AĞRISI VE DUYGU DURUM DEĞİŞİKLİĞİ

Baş ağrısına sebep olan birçok sebepten biri de kan şekerindeki oynamalardır. Kan şekerinde zaman zaman özellikle şeker oranı yüksek yiyecekleri tükettikten sonra ortaya çıkan yükseklik ve gün içinde kan şeker düzeyindeki bu dalgalanmalar baş ağrısına hatta bazı duygu durumu değişikliklerine yol açar.

İDRARA NE KADAR SIK ÇIKIYORSUNUZ?

Normalden daha sık idrara çıkma şeker hastalığının ilk belirtilerindendir. Elbette bol sıvı tüketimi, çok çay kahve içmek, idrar yolu enfeksiyonunu da bunu yapabilir. Kan şekerindeki yükseklikle beraber gördüğümüz ve poliüri olarak adlandırdığımız sık idrara çıkmada çıkarılan idrar miktarı da artmıştır. Aynı durum farklı masum sebeplerle de olabilir. Ancak yine de eğer sık idrara çıkmak ve geceleri idrar yapmak için sık olarak uyanma söz konusu ise kan şekerini de bir kontrol ettirmekte fayda vardır.

GÖĞÜSTEKİ AĞRILARI ÖNEMSEYİN

Şeker hastalığı, kalp-damar hastalığına da zemin hazırlayan en önemli risk faktörlerindendir. Damarların iç yüzeyinin yapısının bozulup ateroskleroz sürecinin hızlanmasına sebep olarak damar tıkanıklığına yol açarlar. Bu damar tıkanıklığı kalpte olabildiği gibi vücudumuzda damarların ulaştığı her yerde gözlenir. Kalp damar hastalarında sinir hasarı sebebiyle göğüs ağrısı belirtisine yol açmadan ortaya çıkan koroner arter hastalığı sessiz iskemi dediğimiz yolla ani kalp krizlerine sebep olabilir.

AYAK YARALARI ŞEKER SEBEPLİ OLABİLİR

Dolaşımın bozulması yara iyileşmesini de geciktirir. Buna bir de sinirlerdeki hasar da eklenince yaraya ait ağrı tam hissedilmediği için travmaya en sık maruz kalan ayak yaraları çok zor iyileşerek diyabetik ayak dediğimiz komplikasyonu karşımıza çıkarır.

SIRADIŞI AÇLIK VE SUSUZLUK!

Farklı durumlarda da gözlemlediğimiz iştah artışı şeker hastalığında da karşımıza çıkar. Hücreler kandaki şekeri kullanamadıklarından enerji açlığı duyarlar. Bu da tekrar yemeye sevk eder. Dinmeyen susuzluğa yol açan bu sebep şeker hastalığının en çok bilinen ilk göstergelerinden biridir.

GÖZLER DE RİSK ALTINDA

Şeker hastalığının gözü de olumsuz etkilediğinden bahsettik. Diyabetik retinopati ,şeker hastalığının sebep olduğu bir komplikasyondur. Ayrıca kan şekeri yüksekliğinden gözdeki makula da olumsuz etkilenir. Makula görüş ve renkleri ayırt etme ve görme yeteneği için çok önemlidir. Kan şekeri yüksek seyrederse makulada ödem görebiliriz. Bu da bulanık görmeye sebep olur. Şeker hastalığı ayrıca katarakt ve glokom ( göz tansiyonu) oluşumunu da kolaylaştırır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!