banner2

Kış geldi diye çocukları eve kapatmayın! Her gün yarım saat kış güneşi alsınlar

Çocuklar yaz kış demeden sürekli hastalanabiliyor. Soğuk havaya çıkmak veya terliyken su içmek bunun sebepleri olabiliyor. Onlar hasta olduğunda ise evin ve hayatın tüm neşesi birden yok oluyor. Peki bunu önlemek veya en aza indirmek mümkün mü? Çocukların sürekli hastalanmaması için ne yapılmalı?

Sağlık 02.02.2023, 16:26
Abone ol
Kış geldi diye çocukları eve kapatmayın! Her gün yarım saat kış güneşi alsınlar

Çocukların okul, kreş, anaokulu ve ilkokuldaki kalabalık ortamlardaki ilişkileri virüslerin en önemli bulaşma sebebi. 

Grip, soğuk algınlığı, farenjit, bademcik iltihabı, otit, bronşit, gastroenterit, ateş, kusma ve ishal ise çocukların en sık yaşadığı ve hastaneye götürüldüğü hastalıklar. 

Uzmanlar sık sık hastalanan çocukların bağışıklık sisteminin düşük olduğunu belirtiyor. Aslında bu koruyuculuğu artırmak mümkün. 

BOL SU VE BOL TAZE MEYVE TÜKETSİNLER

İlk nokta ise beslenmek. Çocuklara bol su içmeli, çünkü su içmek hem hastalığı önlemede hem de iyileşmede önemli bir rol oynuyor. Salata ve sebzeler, meyveler ve doğal meyve suları, bebek maması, sıvı yağ ve zeytinyağı, yağlı balık, kırmızı et ve süt ürünlerini bol bol tüketmeliler. Düzenli ve kaliteli uyku ise çocuklar için çok büyük öneme sahip.  Okul öncesi çocuklar 10-12; okul çağındaki çocuklar ise 8-10 saat uyumalı. 

HAFTADA 3 KEZ EGZERSİZ YAPSINLAR

Spor yapan çocukların daha az hastalandığı da bilinen bir gerçek. Haftada en az 3-5 kez sportif aktiviteye katılmalılar. 

KIŞ AYLARINDA YARIM SAAT GÜNEŞ ALSINLAR

Özellikle kış aylarında yarım saat dışarıda yürümek ya da oynamak, D vitamini üretimine önemli ölçüde katkıda bulunur ve bu da bağışıklık sistemini güçlendirir.

ELLERİNİ SIK SIK YIKASINLAR

Çoğu virüs masa, kulp, düğme, musluk ve kapı gibi yüzeylerde bulunur. Bu nedenle çocuklar bu yüzeylerle temas ettikleri için sürekli burunlarına, gözlerine, ağızlarına dokunmamayı, tuvaleti kullandıktan sonra ve her yemekten önce ellerini iyice yıkamayı öğrenmeli.

TOPRAK VE ÇAMURLA OYNASINLAR

Araştırmalar, toprağın vücudun bağışıklığını ve savunmasını güçlendiren kendi mikrobiyomuna sahip olduğunu kanıtladı. Bu nedenler çocuklarınızın korkusuzca çamurlu sulara ve su birikintilerine sıçramasına ve kendilerine kum ve kir sıçramasına izin verin.

EVCİL HAYVANLAR BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Bu arada evcil hayvanlarla büyüyen çocukların, alerji ve astıma daha az eğilimli olduklarını ve daha güçlü bağışıklık sistemleri geliştirdiklerini de kanıtlanmiş durumda. 

VİRÜSLER ANTİBİYOTİKLE TEDAVİ EDİLMİYOR

Ayrıca kulağa ne kadar çelişkili gelse de, virüsler antibiyotiklerle tedavi edilmiyor. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı faydalı. Hatta uzun vadede gereksiz antibiyotik kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!