banner2

Her gün mutlaka 1 muz tüketin! Hem tokluk hissi veriyor hem de...

Vücudun enerji üretimi için iyi bir karbonhidrat kaynağı olan muz, özellikle çocuklar tarafından çok sevilen bir meyve. B3, B6 ve B12 gibi vitaminleri içeren muz, sağlıklı yağ ve proteinlerle birleştirildiğinde faydası daha da artıyor. Sporcular tarafından sıklıkla tüketilen meyve kilo kontrolüne de yardım ediyor.

Sağlık 03.06.2023, 13:20
Abone ol
Her gün mutlaka 1 muz tüketin! Hem tokluk hissi veriyor hem de...

Muz çok sevilen meyvelerden biri. Yemesi pratik ve kullanım alanı geniş olan muz, kronik hastalık riskini azaltmaya, bağırsak sağlığını iyileştirmeye ve daha pek çok şeye yardımcı olabiliyor.

ENERJİYİ YÜKSELTİYOR

Muz, vücudun enerji üretimi için ana yakıtı olan iyi bir karbonhidrat kaynağı. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre muz, vücudun enerji sentezlemesine yardımcı olan B3, B6 ve B12 gibi B vitaminleri içeriyor. Sağlıklı yağ veya proteinlerle birleştirilerek kullanılabilirler. Bir muzu bir avuç badem veya biraz yoğurt gibi sağlıklı bir yağ veya proteinle birleştirmek, muzun sağladığı enerjiyi uzatmaya yardımcı olur.

KİLO KONTROLÜ YAPMAYA YARDIMCI OLUYOR

Muz, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilir. Bu da sağlıksız yiyeceklere aşerme olasılığını azaltır. 2020 yılında yapılan bir araştırma, artan meyve ve sebze tüketiminin daha fazla kilo verme ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

LİF ALIMINI ARTIRABİLİRSİNİZ

Orta boy muzların her biri yaklaşık 3 gram lif içerir. Muzda bulunan belirli bir lif türü olan pektin, vücudunuzun atıkları daha verimli bir şekilde ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir. Özellikle yeşil muzlar daha iyi bir pektin kaynağı. Muzlar ayrıca bağırsaktaki iyi bakterileri beslemeye yardımcı olan bir tür diyet lifi içerir. Lif ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. 

KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Muz mükemmel bir potasyum kaynağı olarak bilinir. Bir orta boy muz, önerilen günlük potasyum miktarının %9'unu içerir. Potasyum sağlıklı bir kalp için de önemli.

KRONİK HASTALIKLARDAN KORUR

Muz, yüksek bir antioksidan kapasiteye sahip. Bu nedenle oksidatif stresin vücut üzerindeki zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Oksidatif stres iltihaplanmaya neden olabilir ve vücut dokularına zarar verebilir. Bu yaşlandıkça devam ederse, kalp hastalığı, diyabet, kanser ve daha fazlası gibi hastalıkların bilinen bir nedeni olan kronik enflamasyona yol açabilir. Antioksidan içeriği yüksek meyve ve sebzeler yemek, iltihaplanmayı kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Günde 1-2 muz yemek bile çoğu insan için yeterlidir. Ancak ilerlemiş böbrek hastalığı olan kişiler, böbreklerini ve kalplerini hasardan korumak için muzu sınırlandırmalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!