banner2

Hangi peynirler daha sağlıklı? Onları yiyenler kalsiyum ve protein depolarını dolduruyor

Kahvaltılarda, bazı yemeklerde ve hamur işlerinde kullandığımız peynirler sağlık için birbirinden farklı özellikler taşıyor. Uzmanlara göre protein ve kalsiyum açısından zengin peynirleri tüketmeye ağırlık verirken yağ oranı yüksek olanlar ise fazla tercih edilmemeli. İşte sofranızda yer vermeniz gereken en sağlıklı seçenekler.

Sağlık 26.05.2023, 16:41 26.05.2023, 18:18
Abone ol
Hangi peynirler daha sağlıklı?  Onları yiyenler kalsiyum ve protein depolarını dolduruyor

Süt ürünleri tüketimi konusunda insanlar farklı düşüncelere sahip.  Sağlık için kötü olduğuna inananlar, vejeteryan olduğu için onlardan kaçınanlar olduğu gibi süt ve ürünleri tüketmeden bir gün geçiremeyenler var. Ancak çoğu insan peyniri ayrı bir yere koyuyor. 

Peki kahvaltılıkların, bazı yemeklerin ve hamur işlerinin olmazsa olmazı peynirlerden hangisi daha sağlıklı? 

RICOTTA PEYNİRİ

Ne yazık ki en popüler peynirler çok fazla tuz, çok az kalsiyum ve fazla yağ içeriyor. Bu kategorilere girmeyen ama aynı zamanda lezzetli olan en meşhur peynir ise ricotta. Üç yemek kaşığı porsiyonunda 620 mg'a kadar kalsiyum içerebilen bu peynir kaliteli peynir altı suyu proteini açısından da zengin. Başka bir peynir yapma sürecinden arta kalan sudan oluşturulan bir ricottayı ekmek üzerine sürebileceğiniz gibi cheesecake ve turta tariflerinde de kullanabilirsiniz. 

KLASİK BEYAZ PEYNİR

Sağlıklı peynirler listesinin ikinci sırasında klasik beyaz peynir yer alıyor. Tabi burada kalsiyum oranı yüksek peynirleri tercih etmekte fayda var. 100 gram beyaz peynirde yağ ve kalori miktarı nispeten düşükken protein miktarı nispeten yüksektir.

SÜZME PEYNİR

Önerilen peynirler listesinde üçüncü sırada süzme peynir var. 100 gramda nispeten az yağ içeren süzme peynirin kalori miktarı da daha düşüktür. 

Peki sağlık için hangi peynirlerden kaçınmak gerekiyor? 
Yağlı peynirlerin sağlığa faydaları üzerine epeyce çalışma yapılmış olsa da tüketiminin en aza indirilmesi tavsiye ediliyor. Bunları menüden tamamen çıkarmanıza gerek yok ama içinde ne olduğunu bilmeniz ve yediğiniz miktarı kontrol etmeniz önemli.

ÇEDAR, GOUDA VE PERMESON TÜKETİMİNE DİKKAT!

Örneğin çedar ve gouda dahil olmak üzere sarı peynirler, protein ve kalsiyum açısından yüksektir. Ancak yağ yüzdesi son derece fazladır. Yüksek miktarda doymuş yağ içeren bu peynirler fazlaca kolesterol ve sodyum barındırır. Parmesan da çok fazla kaloriye ve yüksek oranda yağa sahiptir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!