Güzel tırnaklar hayal değil! Sadece manikür yetmez, evde doğal yağlarla tırnak bakımı yapmalı!

Güzel görünen tırnaklar kadınların en hassas noktalarından biri. Bakımlı bir tırnak için ise biraz özen gösterilmesi gerekiyor. Tırnağın temizliği ve nemlendirilmesi en önemli husus.

Sağlık 25.06.2022, 15:06
Güzel tırnaklar hayal değil! Sadece manikür yetmez, evde doğal yağlarla tırnak bakımı yapmalı!

Tırnaklar nasıl güçlenir? Tırnak bakımı ve nemlendirmesinde nelere dikkat etmeli? Beslenme ve tırnak sağlığı arasında bir ilişki var mı? İşte cevaplar...

Gün içinde sürekli kullandığımız, suya sabuna maruz kalan ellerimiz ve tırnaklarımız düzenli bir bakımı hak ediyor. 

MANİKÜR YETERLİ DEĞİL

Düzenli olarak maniküre gitmek, tırnaklarınızın ve hatta ellerinizin bakımı için yeterli değil. Manikür tırnakların güzel görünmesine yardımcı olur. Bunun yanında evde sık sık tırnaklarınızı nemlendirmeniz, onları güçlendirmek için yağlar ve kremler ile desteklemeniz ve bazı hassas noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

TIRNAKLARINIZI TEMİZLEYEREK İŞE BAŞLAYIN

Öncelikle tırnaklarınızı daima kuru ve temiz tutun. Tüm problemler mikrop ve bakteriler ile başlar. Ellerinizi yıkarken tırnaklarınızı da iyice temizlemeyi ve onları kuru tutmayı ihmal etmeyin. Bu sayede mikrop ve bakterilerin oluşmasını önleyebilirsiniz.

TIRNAK YEMEĞE SON!

Eğer tırnaklarınızı yiyorsanız acı ojelerden yardım almayı deneyin. Tırnak yemek sadece ellerinizde hoş olmayan görüntülere yol açmaz aynı zamanda sağlığınızı da tehdit eder.

TIRNAK ETLERİNİ ES GEÇMİYORUZ...

Çok hassas olan tırnak etlerine bakım yapmak da iyi bir tırnak bakımının en önemli noktalarından. Tırnak etlerinizi kesmeyin ve koparmayın. Düzenli olarak yağlar ve kremler ile bakım yapın.

TIRNAKLARINIZI DÜZENLİ OLARAK KESİN

Saçınızın uçlarını düzenli olarak kesmek nasıl saçlarınızı canlandırıyorsa tırnaklarınız için de aynı şeyi düşünebilirsiniz. Tırnaklarınızı keserken hepsinin düz ve eşit boyda olmasına dikkat edin.

ASETONLAR DA TIRNAKLARI YIPRATIR

Ojeleri kazımak ve soymak çok keyifli olabilir ama tırnaklarınıza yaptığınız en büyük kötülüklerden biri. Ojelerinizi kazıyarak tırnaklarınızın üstünü pürüzlü hale getirebilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınızı kurutup, kırılmaya meyilli hale getirebilecek asetonlardan uzak durun. Aseton içermeyen oje çıkarıcılara yönelebilirsiniz.

4 TARAFLI TÖRPÜLERİ TERCİH EDİN

Törpü seçiminize dikkat edin. Yumuşak 4 tarafı farklı olan “buff” törpülerden edinebilirsiniz. Bu törpüler tırnak üstlerini parlatmaya da yardımcı olur.

EV İŞLERİ İÇİN ELDİVEN ŞART

Ev işleri yaparken, temizlik malzemeleri ve fazla sıcak su ile temastan kaçınmak için temizlik eldivenleri kullanmaya özen gösterin.

DOĞAL YAĞLAR VAZGEÇİLMEZİNİZ OLSUN!

Badem yağı, hindistancevizi yağı, jojoba, fındık, aloe vera gibi doğal yağlar uzun ve güçlü tırnaklarınız olmasına yardımcı olabilir.

BİOTİN İÇEREN BESİNLER TÜKETİN

Araştırmalar, soyulmaya ve kırılmaya yatkın tırnakların biyotin eksikliğinin bir işareti olabileceğini gösteriyor. Rutininize B vitamini ve çinko takviyesi de ekleyebilirsiniz. Bunun yanında beslenmenize de dikkat edin. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!