banner2

Bulaşıkları temizlediğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! O mutfak gereci aslında...

Mutfaklarda bulaşık yıkamak için kullanılan süngerler aslında faydadan çok zarara sebep oluyor. Yapılan araştırmalara göre bu süngerler zararlı bakterilerin yaşayıp çoğalması için harika bir yapıya sahip. Uzmanlar bulaşık fırçalarının bir nebze daha iyi olabileceğini söylüyor.

Sağlık 03.06.2023, 12:25 03.06.2023, 13:17
Abone ol
Bulaşıkları temizlediğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! O mutfak gereci aslında...

Neredeyse her mutfakta bulunan bulaşık süngerleri gerçekten güvenilir mi? Duke Üniversitesi'nden araştırmacılara göre bu sorunun cevabı kesinlikle hayır. 

Bilim adamları yaptıkları çalışmada, mutfak lavabosundaki süngerin farklı bakteri toplulukları için laboratuvardaki özel petri kabından daha fazla bakteri barındırdığını keşfetti.

SÜNGERLERİN YAPISI BAKTERİLER İÇİN ÇOK UYGUN

Mikrobiyal sürüleri besleyen sadece sıkışmış kalıntılar değil, bu mikropları barındıran süngerin yapısı. Bulaşık süngerleri hem büyük topluluklarda yaşayan bakteriler için hem de daha yalnız bakterilerin büyüyüp çoğalması için mükemmel bir yapıya sahip. 

Başka bir bilimsel araştırmaya göre tek bir sünger, dünyadaki insanlardan daha fazla sayıda bakteri barındırabilir. Pek çok bakteri zararlı olmasa da, Salmonella gibi olanlar süngerlerden ellere, mutfak yüzeylerine ve ekipmanlara yayılabilir. Bunlar insanları hasta edebilir. 

SÜNGERİ NE SIKLIKLA TEMİZLEDİĞİNİZİN ÖNEMİ YOK

Çalışma kapsamında en şaşırtan şey ise, insanların süngerlerini ne sıklıkla temizlediklerinin önemli olmaması. Çünkü süngerler günlük olarak değiştirilmedikçe, insanların buralarda bakteri üremesini önlemeleri çok zor.

PEKİ BULAŞIK FIRÇALARI GÜVENLİ Mİ?

Öte yandan mutfaktaki bulaşık fırçaları da yakından incelendi ve fırçalarda hastalığa neden olan bakteriye rastlanmadı. Bu gereçlerde genel bakteri seviyeleri süngerlere göre daha düşüktü. Çünkü fırça çok hızlı kuruduğu için zararlı bakteriler ölüyor. Ayrıca çoğu fırçanın zararlı bakterilerle doğrudan el temasını engelleyen bir sapı var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!