Yandex Metrica

Sitede Ara

Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Koronavirüsü atlatanlara tek doz aşı yeterli mi?

Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Koronavirüsü atlatanlara tek doz aşı yeterli mi?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, aşılama çalışmaları başta olmak üzere birçok önemli konu hakkında açıklama gerçekleştirdi. Turan, Bilim Kurulu'nun daha önce hastalığı atlatmış kişilere tek doz aşı uygulanması kararını da değerlendirdi.

Sağlık

23.01.2024, 21:57


Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, daha önce Kovid-19 geçirenlerde BioNTech aşısı tercih edenler için tek doz aşı uygulanması kararında bulundu. Söz konusu kararın alınmasıyla birlikte tartışmalar da beraberinde geldi. Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan eldeki veriler ve yapılan çalışmalar ekseninde bu tartışmalara yanıt verdi.

Güneş kremine para vermeyin! Semt pazarındaki o yaz meyvesi UV ışınına karşı koruyor Güneş kremine para vermeyin! Semt pazarındaki o yaz meyvesi UV... Haberi Görüntüle

LİTERATÜRDEKİ BİLGİLER IŞIĞINDA ALINAN BİR KARAR

Prof. Dr. Sema Turan konuşmasında şunları söyledi; "Bu nedenle biz de bu grup bireylerde 6'ncı ayını geçirdikten sonra hastalığa karşı koruyucu olsun diye tek doz aşı uygulamasını yapma kararı aldık. Bu karara istinaden de takip bu bireylerde devam ediyor. Eğer bu uygulama antikor filtrelerinde başarı olur ise tek dozda kalmak bu grup hastalarda mümkün olabilir. Sonuçta hastalığı geçirenlerin virüse karşı bir hafızaları var. Yani vücudun geçirdiği hastalıklara bağlı bir vücutta bir bağışıklık olduğu için bu bireylerde tek doz aşının yeterli olacağı ile ilgili şu an elimizde bulunan literatürdeki bilgiler ışığında alınmış bir karar bu"

Yaz geldi vaka sayısı arttı! En çok Temmuz ayında görülüyor! Erkekler risk grubunda Yaz geldi vaka sayısı arttı! En çok Temmuz ayında görülüyor!... Haberi Görüntüle

ANTİKOR DÜŞÜŞÜNE BAĞLI OLARAK AŞILAMA YAPILIYOR

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Turan, hatırlatma dozu aşısı hakkında önemli bilgiler verdi. "Hastalığı geçirenlerde 6'ncı ayından sonra hatta virüsteki varyasyonlar nedeniyle bunu 3 aya çeken ülkeler de bulunmakta; o yüzden de bir hatırlatma dozu aşısı yapılabilir. Hastalığı geçirenler için bu aşının da ülkemizde BioNTech aşısı olarak seçeneği sunulmuştur. 2 doz inaktif aşı ile aşılanan bireylerde ise 3 ila 6 ay sonra nötralizan antikor düzeylerindeki düşüşe bağlı olarak hatırlatma dozu yapılması gerekliliği görülmüştür. Bu hatırlatma dozu 2 doz inaktif aşı olanlarda tercihe göre mRNA ya da inaktif aşı olabilir" şeklinde konuşan Turan, Avrupa ülkelerinde ağırlıklı olarak mRNA aşılarının kullanılması nedeniyle, o ülkelerdeki üçüncü doz konusunun bizdekinden daha farklı olarak ele alındığını sözlerine ekledi.

Isırgan otu tarımda nasıl kullanılır? Isırgan otlu gübre suyu nasıl yapılır? Isırgan otu tarımda nasıl kullanılır? Isırgan otlu gübre suyu nasıl... Haberi Görüntüle

"AŞILAMA BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR"

Türkiye'deki aşılama sürecinin oldukça başarılı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, halkın aşı olmak için oldukça istekli davrandığını ve bu konuda sağlık birimlerine yardımcı olduğunu söyledi. "Dünyada pek çok ülkeye örnek olacak şekilde aşılama süreci hızlandı ve şu anda halen hızlı bir şekilde gitmektedir" diyen Turan, "Uğur Şahin hocamızın teyit ettiği üzere aşılar söylendiği miktarlarda gelmektedir. Hiçbir sorun yok. Türkiye’nin elinde yeterli aşı bulunmaktadır. Zaten o kadar hızlı giden bir aşılama sürecinde aksini iddia etmekte bir o kadar anlamsız" ifadesinde bulundu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading