banner2

Adeta vitamin deposu bir meyve! Akciğerleri o hastalıktan koruyor

Kadınlarda daha sık görülen kansızlık problemine karşı ilaçlar olsa da doğal yöntemler daha fazla tercih ediliyor. Bu noktada en çok başvurulan ürün ise pekmezler. Üzümün yanında keçiboynuzu pekmezi anemi hastalarının umudu olabilir. Peki keçiboynuzunun faydaları nelerdir? Keçiboynuzu pekmezi tüketmek yan etkilere sebep olur mu?

Sağlık 08.06.2023, 14:08 08.06.2023, 14:17
Abone ol
Adeta vitamin deposu bir meyve! Akciğerleri o hastalıktan koruyor

Özellikle Akdeniz Bölgesi'nde yetişen keçiboynuzu besin değeri çok yüksek bir meyve. Taze meyve olarak yenilebilen keçiboynuzunun tozu ve pekmezi de kendisi kadar faydalı. 

AKCİĞER KANSERİNDEN KORUYOR

Lif kaynağı olan bu meyvenin metabolizmayı hızlandırma etkisi var. Akciğeri temizleyerek akciğer kanserine yakalanma riskini azaltıyor.

KEÇİBOYNUZUNDA HANGİ VİTAMİNLER VAR?

İçinde bolca protein, fosfor, magnezyum, çinko gibi mineraller olan keçiboynuzu A, B, D ve E vitaminleri bakımından zengin. 

Günde bir kaşık keçiboynuzu tüketmek kemiklerin gelişimine ve korunmasına katkıda bulunur. Özellikle çocukların ve yaşlıların günde 1 kaşık tüketmesi gereken keçiboynuzu kemikleri dinç tutar. Ayrıca özellikle kadınlarda görülen adet kramplarını hafifletir. 

CİLT, SAÇ VE TIRNAĞI BESLİYOR

İçerisinde yüksek oranda antioksidan olan keçiboynuzu vücut fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlar. İçerdiği yağ asitleri ile, cildi içten dışa besleyip nemlendirir. Cilt, saç ve tırnak sağlığı için gerekli olan A ve E vitaminlerini takviye etmeye yardım eder. 

İçeriğindeki E vitamini ile anemiye iyi gelir. Kansızlık şikâyeti olan bebeklerde çok faydalı olan pekmez, bebeklere aç karnına verilebilir.

KAKAOYA GÖRE 2 KAT KALSİYUM İÇERİYOR

Çikolata tüketimi için iyi bir alternatif olan keçiboynuzu; kakaoya oranla 2 kat kalsiyum içerir. Aynı zamanda içeriğindeki lif sayesinde tok tutar ve uzun süre açlık hissi yaratmaz.

AŞIRI KULLANIMINDAN KAÇININ

Keçiboynuzu pekmezi bazı insanlarda yan etkilere sebep olabilir. Aşırı tüketilmesi halinde mide bulantısı, isha ve sivilce gibi sorunlar ortaya çıkabilir.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!