Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar'a kritik ziyaret! İşte alınacak konular

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 16.30'da Katar'ın başkenti Doha'ya geldi. Ziyaret kapsamında, Erdoğan ve Şeyh Temim, Türkiye-Katar ilişkilerini tüm boyutlarıyla ele alacak. İki ülke liderlerinin huzurunda çeşitli alanlarda yeni anlaşmalar imzalanacak.

Politika 06.12.2021, 16:46 06.12.2021, 16:46
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar'a kritik ziyaret! İşte alınacak konular

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Katar Devleti Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani'nin davetiyle iki ülke arasındaki Yüksek Stratejik Komitesi'nin Yedinci Toplantısı'na katılmak üzere TC-TRK uçağıyla Katar'ın başkenti Doha'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamad Uluslararası Havaalanı'nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar Maliye Bakanı Ali bin Ahmed Alkuwari, MİT Başkanı Hakan Fidan, Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu ve Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanı Piyade Kurmay Albay Bilal Çokay tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Doha'ya geldi.

HANGİ KONULAR ELE ALINACAK?

Erdoğan, iki günlük resmi ziyaret kapsamında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya gelecek. İki lider, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Toplantısı'na başkanlık edecek. Ziyaret kapsamında, Erdoğan ve Şeyh Temim, Türkiye-Katar ilişkilerini tüm boyutlarıyla ele alacak. Toplantı, iki ülke arasında güçlenen ve çeşitlenen stratejik ilişkileri yansıtırken, iki kardeş ülkenin stratejik ortaklığını perçinliyor. Toplantıda, Afganistan, Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. 

YENİ ANLAŞMALARA İMZA ATILACAK

Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Dr. Mehmet Mustafa Göksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretiyle birlikte Katar'da düzenlenecek Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 7. Toplantısı'nda iki ülke liderlerinin huzurunda çeşitli alanlarda yeni anlaşmaların imzalanacağını belirtti. Göksu, Doha ile Ankara arasındaki ikili gelişmelerin mutlaka Körfez ve Orta Doğu'daki büyüme, huzur ve istikrara yansıyacağını ifade etti.

10 ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani'nin huzurunda iki ülke arasında 10 anlaşma imzalanmıştı.

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite toplantılarının ilki 2015'te Doha'da, ikincisi 2016'da Trabzon'da, üçüncüsü 2017'de Doha'da, dördüncüsü 2018'de İstanbul'da, beşincisi 2019'da Doha'da düzenlenmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!