DOLAR
13.73 0.47
EURO
15.57 0.41
ALTIN
783.18 0.85
BIST
1,911.22 1.66

UNESCO'nun Türkiye'de koruma altına aldığı ilk eser yeniden restare ediliyor

Dünyada eşi benzeri bulunmayan ve UNESCO tarafından Türkiye'de koruma altına alınan ilk eser olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasında yarım kalan restorasyon çalışmaları yeniden başlıyor.

Kültür / Sanat 15.11.2021, 18:14
UNESCO'nun Türkiye'de koruma altına aldığı ilk eser yeniden restare ediliyor

Sivas'ın Divriği ilçesinde bulunan ve 8 asır önce inşaa edilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasına restarasyon çalışmalarına 1 buçuk yıldır ara verilmişti.Restorasyon çalışması için geçtiğimiz aylarda yeniden ihaleye girildi. İhaleyi alan firmaya yer tesliminin yapıldığı duyuruldu. Restorasyon çalışmalarının 800 gün içerisinde tamamlanarak 800 günün bitiminde caminin ibadete açılması planlanıyor.

Divriği Ulucami ve Darüşşifası eşsiz mimari özelliklerine rağmen baş mimarının yaptığı tek eser olarak biliniyor. Baş mimar Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah'ın öncesinde ve sonrasında başka bir eseri bulunmuyor. İlk tecrübede ortaya çıkartılan ve aradan geçen 8 asra rağmen benzeri dahi yapılamayan caminin gizemi çözülemiyor.

Eserin en dikkat çekici özelliği ise üzerinde bulunan 10 binden fazla motifin hiçbirinin diğerine benzememesi ve hepsinin bilindik tekniklere aykırı olarak asimetrik olması. Yapının bu özellikleri ile Dünyada eşe benzeri bulunmuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!