Yandex Metrica

Emine Erdoğan kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli?

Emine Erdoğan kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli? İşte Emine Erdoğan’ın hayatını ve biyografisini sizler için derledik.

Kimdir

21.05.2024, 15:05

Son günlerde kaleme aldığı “Afrika Seyahatlerim” adlı kitabı ile gündeme gelen ve Türk siyaset tarihinin en önemli isimleri arasında yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın hayatına dair ayrıntılar herkes tarafından merak edilmektedir. Peki Emine Erdoğan kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli?  

İşte Emine Erdoğan’ın hayatına dair merak edilen tüm detaylar... 

Murat Aydın kimdir, nereli? Murat Aydın hayatı ve kariyeri Murat Aydın kimdir, nereli? Murat Aydın hayatı ve kariyeri Haberi Görüntüle

EMİNE ERDOĞAN KİMDİR? 

16 Şubat 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açan Emine Erdoğan, aslen Siirtlidir. Lise eğitimini İstanbul Mithat Paşa Kız Meslek Enstitüsü’nde tamamlayan Erdoğan, gençlik dönemlerinden itibaren ise aktif olarak sosyal faaliyetler içerisinde yer almıştır. Kurucuları arasında yer aldığı “İdealist Kadınlar Derneği”, “Milli Türk Talebe Birliği” ve dönemin “Hanımlar İlim ve Kültür Derneği” gibi çeşitli kuruluşların faaliyetlerine katkı sağlayan Emine Erdoğan, aynı zamanda Türk Edebiyatında önemli bir yere sahip Yazar Şule Yüksel Şenler’in de katkısıyla kendini fikir ve aksiyon alanına yönelik sosyal projelere adamıştır. 

Murat Aydın kimdir, nereli? Murat Aydın hayatı ve kariyeri Murat Aydın kimdir, nereli? Murat Aydın hayatı ve kariyeri Haberi Görüntüle

EMİNE ERDOĞAN’IN SİYASİ KARİYERİ 

4 Temmuz 1978 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan ile evlenen Emine Erdoğan, bu süreçte eşi Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi mücadelesinde de en büyük destekçisi olmuştur. 

Emine_Erdoğan_kimdir

Recep Tayyip Erdoğan’ın Refah Partisi İstanbul İl Başkanı olarak görev yaptığı dönemde, İl Kadın Kolları Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olan Emine Erdoğan, o dönem mensubu olduğu Refah Partisi’nin gerçekleşen seçimlerde gösterdiği başarısına ise kadın hareketini başlatarak büyük katkı sağlamıştır. 

Eşi Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığına seçilmesinin ardından pek çok sosyal sorumluluk projesi içerisinde yer alan Erdoğan, ayrıca halen AK Parti’nin de devam ettirdiği “İftar sofraları” girişimini başlatmıştır. 

Murat Aydın kimdir, nereli? Murat Aydın hayatı ve kariyeri Murat Aydın kimdir, nereli? Murat Aydın hayatı ve kariyeri Haberi Görüntüle

EMİNE ERDOĞAN’IN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ 

2005 yılında ise “Toplumsal Gelişim Merkezi”nin (TOGEM) kuruluşuna öncülük eden Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte başlattığı “Haydi Kızlar Okula” kampanyası ile de toplamda 300 bine yakın kız çocuğunun okula gitmesine ve okuma-yazma öğrenmesine katkı sağlamıştır. 

Eğitim konusundaki çalışmalarına ismini bizzat kendisinin verdiği “Ana-Kız Okuldayız” kampanyası ile devam eden Erdoğan, bu kampanya ile de okuma-yazma öğrenme fırsatı bulamamış olan annelerin problemlerine de çözüm sağlamıştır. Ayrıca çocuklara yönelik şiddete ve onların zorunlu olarak çalıştırılmasına karşı mücadele veren Emine Erdoğan, erken çocukluk eğitiminin önemini vurgulayan “7 Çok Geç” gibi çeşitli kampanyalara da destek vermiştir. 

Emine_Erdoğan_kimdir

Türkiye’de büyük ilgi ve destek gören “Kardeş Aile Projesi”nde de emeği bulunan Erdoğan, aynı zamanda “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri” adlı projeye de katkı sağlamış ve Türkiye’nin tüm illerinin vali eşleri ile beraber yürüttüğü kadın, çocuk, yaşlı, engelli, gazi ve şehit aileleri başta olmak üzere yoksullar ve madde bağımlıları gibi farklı grupların yaşam kalitesini artırmak üzere başlatılan bir gönüllülük seferberliğine de öncülük yapmıştır. En iyi kamu projesi dalında “Altın Pusula” ödülünü alan bu proje, ayrıca BM tarafından diğer ülkeler için örnek teşkil etmiş ve büyük bir ilgi görmüştür. 2012 yılından itibaren halen Emine Erdoğan’ın himayesinde devam eden proje, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen “Koruyucu Aile” hizmetlerinin yaygınlık kazanmasına da destek vermiştir. 

Emine_Erdoğan_kimdir

Kadınların iş hayatında aktif olarak daha fazla rol alabilmesi için diğer bölge ülke liderlerinin eşleriyle berabe  düzenlenen “İş Hayatında Kadın” konulu uluslararası konferanslara da destek veren Emine Erdoğan, zulme maruz kalan Myanmar, Pakistan ve Gazze gibi farklı bölgelerde yaşanan insanlık trajedilerine karşı da uluslararası alanda çeşitli organizasyonlar düzenlemiştir. Bu kapsamda 2009 yılında İsrail’in Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılar karşısında bir araya getirdiği farklı ülke liderlerinin eşleri ile beraber tüm dünyaya “savaşı durdurun” çağrısında bulunmuştur.  

Emine_Erdoğan_kimdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi olarak katıldığı yurt dışı seyahatlerinde ise çeşitli ülkelerin First Lady’leri ile berber pek çok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiren Emine Erdoğan, ayrıca Afrika ülkelerine yaptığı çeşitli ziyaretler neticesinde de Afrikalı kadınların el emeğinin satışa sunularak, gelirinin de Afrikalı kadınlara dönmesini sağlayan bir çalışmaya da öncülük etmiştir.  

Emine_Erdoğan_kimdir

Aynı zamanda Türkiye’de bulunan Afrika ülkeleri büyükelçilerinin eşleri ile beraber “Afrika Atasözleri” ve “Afrika Yemekleri” adlı kitaplarının yayınlanmasına katkı sağlayan Erdoğan, “Sıfır Atık” ve “Ata Tohum” projelerini de destek olmuştur.  

Emine_Erdoğan_kimdir

Ayrıca katkı sağladığı pek çok sosyal sorumluluk projesi neticesinde farklı alanlarda uluslararası ödüller de alan Emine Erdoğan, 2018 yılında Chicago merkezli World Congress of Muslim Philanthropists tarafından düzenlenen “Global Donors Forum” etkinliğinde “İnsani Hizmeti Takdir Ödülü” ve aynı yıl Global Hope Coalition tarafından da “İnsanlığa Yardım Liderliği” özel ödülüne layık görülmüştür. 

Emine Erdoğan’ın, Afrika seyahatlerinde edindiği izlenim ve hatıralarını kaleme aldığı “Afrika Seyahatlerim” adlı kitabı ise Türkiye’de 2021 yılı Ekim ayında piyasaya sunulacaktır. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile evli olan Emine Erdoğan, dört çocuk annesidir.

Murat Aydın kimdir, nereli? Murat Aydın hayatı ve kariyeri Murat Aydın kimdir, nereli? Murat Aydın hayatı ve kariyeri Haberi Görüntüle

EMİNE ERDOĞAN'IN KİTABI NEDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, 2014-2020 yılları arasında Etiyopya, Ekvator Ginesi, Cezayir, Cibuti, Somali, Gana, Nijerya, Fildişi Sahili, Gine, Uganda, Kenya, Tanzanya, Mozambik, Madagaskar, Sudan, Çad, Tunus, Moritanya, Mali, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gambiya, Senegal ve Zambiya olmak üzere toplam 23 Afrika ülkesine gerçekleştirdiği seyahatlerindeki izlenim ve hatıralarını kaleme aldığı “Afrika Seyahatlerim” adlı kitabı Turkuaz Yayınları tarafından yayımlanacak.  

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading