Yandex Metrica

Cevat Akşit kimdir? Cevat Akşit nereli, kaç yaşında, mesleği ne?

Cevat Akşit kimdir? Cevat Akşit nereli, kaç yaşında, mesleği ne?

Cevat Akşit’in hayatı arama motorlarında son zamanlarda aratılmaya başlandı. İlahiyatçı profesörün hayatı ve meslek yaşamı vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, Cevat Akşit kimdir? Cevat Akşit nereli, kaç yaşında, mesleği ne?

Kimdir

26.04.2024, 22:28

Hayat Dersleri ile ekranlara gelen Cevat Akşit’in hayatı programı yakından takip eden izleyiciler tarafından merak konusu oldu. İlahiyatçı Profesör olan Cevat Akşit’in meslek yaşımı ve eserleri de araştırılıyor. Peki, Cevat Akşit kimdir? Cevat Akşit nereli, kaç yaşında, mesleği ne?

Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Haberi Görüntüle

CEVAT AKŞİT KİMDİR?

İlahiyatçı, din bilgini, akademisyen, vaiz. Tam adı Mustafa Cevat Akşit’tir. 1938’de Denizli’nin Yatağan ilçesinde doğdu. Babası Şakir Ali Efendi adlı bir zat idi, onu dört yaşında iken kaybetti. Annesi Havva Hanım tarafından yetiştirildi. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl amcası Zühtü Akşit’ten Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri aldı.1952’de Isparta İmam-Hatip Okulu’na girdi.1956’da İstanbul İmam-Hatip Okulu’na nakil oldu.1958’de buradan mezun oldu. Aynı yıl müezzin olarak tayin edildiği Fatih-Zeyrek’teki Ümmü Gülsüm Mescidi’nde uzun yıllar Mehmed Zahid Kotku Hazretlerinden ilim tahsil etti. 1963’te İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve 1965’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi olmak üzere iki ayrı fakülteyi bir arada bitirdi.1975’te doktor,1980’de doçent,1988’de İslam Hukuku profesörü oldu.

Prof. Akşit, 1970-1980 arası dönemde öğretim üyeliğinin yanı sıra Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü Müdürlüğü, Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Traktör Fabrikası A.Ş.’de murakıplık, İzmir ve İstanbul barolarında avukatlık gibi çeşitli idari, hukuki, sınai ve ticari faaliyetleri bir arada yürüttü.

Fransızca ve Arapça bilen Prof. Akşit’in İşletme Hukuku ve İş Hukuku konularında üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan eserlerinin yanında İslam Hukuku ve İş Hukuku alanında çeşitli kitapları ile yurtiçi ve yurtdışında yayınlanan makale, konferans ve tebliğleri mevcuttur. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Kürsüsü’nde Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmış ve buradan emekli olmuştur. Evli ve 4 çocuk babasıdır. TV olarak Semerkand TV ve TV5 kanallarında pek sıklıkla vaazlar vermekte, tv programlarında izleyicilere verdiği cevaplarla gündeme gelmektedir.

Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Haberi Görüntüle

CEVAT AKŞİT ESERLERİ

Mutlu Evlilik - (2006)

Günlük Dualar - (2006)

İslam'da Ticaret Prensipleri - (2007)

İslam'da Lanetliler - (2007)

Pratik Hac Rehberi - (2011)

Mutlu Evlilik İslami Esasları - (2011)

İslam Ticaret Hukukunda Haksız Rekabet ve Modern Ticaret Hukuku - (2011)

İslam Ceza Hukuku ve İnsanı Esaslar - (2011)

İslam'da Lanetliler Toplumsal Yaralar - (2011)

Müslümanın 24 Saati ve Günlük Dualar - (2014)

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading