banner2

Kedilerin tüy yutması önlenebilir mi? Sık taranan kediler, az tüy yutuyor!

Kediler en temiz hayvanlardan birtanesi. Tuvaletten çıktıktan, su içtikten ve yemek yedikten sonra dakikalarda tüylerini yalayan bu sevimli canlılar zaman zaman bu tüyleri yalayabiliyor. Kedilerde hazımsızlığa sebep olan bu duruma bazı rutin uygulamalarla son vermek ise mümkün.

Hayat 29.09.2022, 19:08
Abone ol
Kedilerin tüy yutması önlenebilir mi? Sık taranan kediler, az tüy yutuyor!

Kediler tüy yutarsa ne olur? Kedilerin tüy yutması nasıl önlenir? İşte cevaplar...

Uykucu, sevimli, hareketli ve temiz. Bunlar kedilerin karakteristik özelliklerinden bazıları. Çoğu insan tarafından bilinmese de kediler gün içerisinde çoğu zamanlarını tüylerini yalayıp temizleyerek geçiriyor. Tabi bu tüyleri zamanla yutabiliyorlar. 

ÇIKARAMADIKLARI TÜYLER MİDEDE BİRİKEBİLİYOR

Kediler yuttukları tüyleri dışkı olarak dışarı atarlar ancak bazen sindirim sisteminde kalabilir ve orada birikir. Daha sonra bu tüyler birikerek yumak halini alır. Kediler bu yumağı kusarak çıkarabilir ve bu sırada insan öksürüğüne benzer sesler çıkarırlar.

DÜZENLİ ARALIKLARLA TARAYIN

Kedilerin tüy yutmaması için ise bazı yapılabilecek uygulamalar var. Sindirim sisteminde tüylerinin birikmemesi için düzenli aralıklarla taramanız, kedinizin tüy yutmasını engeller. Özellikle tüy dökme dönemlerinde her gün tararsanız bu riski en aza indirmiş olursunuz.

STRESLİ OLMALARINI ENGELLEYİN

Kendilerini daha çok yalamalarını engellemek için kedilerin stresli olmasını önleyin.

SAKSI BİTKİLERİ YETİŞTİRİN

Apartman dairesinde yaşıyorsanız kedinizin yiyebileceği saksı bitkileri yetiştirin ya da evcil hayvan mağazalarında satılan bitkilerden alıp düzenli olarak kedinize verin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!