banner2

Kediler neden saklanır? Evin maskotu olan kediler sadece korktukları zaman saklanmıyor!

Gün boyu evin en kuytu köşelerinde uyuyabilir, siz uyurken yanınıza kıvrılabilir ve dakikalarca bıkmadan sinek kovalayabilir. Kendine has özellikleri ve davranışları olan kediler evlerin adeta neşe kaynağı. Evinde kedi olanların en sık karşılaştığı durum ise bu canlıların zaman zaman çok gizli yerlere saklanmaları. Peki kediler neden saklanır?

Hayat 13.10.2022, 17:07
Abone ol
Kediler neden saklanır? Evin maskotu olan kediler sadece korktukları zaman saklanmıyor!

Kediler neden saklanır? Kediler korktukları için mi saklanıyor? İşte cevaplar...

Tıpkı insanlar gibi kedilerin de karakteristik bazı davranışları var. Onları gözlemleme fırsatı bulduğunuzda dikkatizi çeekecek olan şeylerden biri sık sık bir yerlere saklanıyor olmaları. Bu size saçma gelse de kedilerin saklanmalarının farklı farklı nedenleri var. 

KEDİLER KORKUNCA SAKLANABİLİR

Kediler çözmekte zorlanacakları bir durum içerisinde kaldıklarında ya ortamı terk eder ya da savaşmayı tercih eder. Saldırmak ya da savaşmak yerine ortamdan uzaklaşmayı tercih ettiklerinde birinin ya da bir eşyanın ardına saklanarak daha güvenli hissettikleri bir yere doğru çekilir. Çekindikleri kişi ya da durumlardan kaçarak saklanan kediler, onları tedirgin eden durum ortadan kalktıktan sonra rutin yaşantılarına geri döner. 

YALNIZ KALMAK İSTEYEBİLİRLER

Tabi sadece korku değil bazen yalnız kalmak için de saklanmayı tercih edebilen kediler, ortamda çok fazla uyaran olduğu takdirde sakinleşmek ve kendi kendilerine kalmak için bu davranışı benimseyebilir.

SAKLANMANIN SEBEBİ GÖZLEMLEMEK DE OLABİLİR

Kediler rahatsız edilmeyeceklerini garanti altına alıp çevrelerinde olup bitenleri gözlemleyen canlılardır. Onları tedirgin eden bir durum olduğunda sessiz ve güvenli gözlemler için yatak altındaki yerlerini alırlar.

ISINMAK İSTİYOR OLABİLİRLER

Kediler küçük ve dar alanlara saklanıyorlarsa bu davranışlarının ardında ısı dengelerini sağlama amacı yatıyor olabilir. Özellikle saklandıkları alanlarda kıvrılarak yatıyorlarsa dış ortam ısısının onlar için idealden az olduğu sonucuna varılabilir.

YOĞUN STRES SAKLANMA İHTİYACI DOĞURABİLİR

Stresle baş etme konusunda çok başarılı olmadıkları bilinen kediler, saklanarak kendilerini sakinleştirmeye çalışıyor olabilir. Strese giren bir kedide davranış sorunları ortaya çıkabilir, iştah azalabilir, uyku düzeni bozulabilir ve saklanma davranışı görülme sıklığı artabilir.

HAMİLELİK DE SAKLANMA SEBEBİ

Doğuma az süre kala kediler hem kendileri hem de yavruları için güvenli bir alan aramaya başlar. Karanlığa saklanan dişi kedilerin gebelik ihtimalinin değerlendirilmesi bu anlamda önemlidir.

AĞRI İLE MÜCADELE YÖNTEMİ OLABİLİR

Canı acıyan bir kedinin de saklanması sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Kediler bu süreçte ağrılarına alışmaya ve bunu normalleştirmeye çalışabilir. 

Saklanma güdüsüne karşı sahiplerinin, özellikle yavru kedileri yakından gözlemlemesi kritik derecede önem taşıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!