banner2

Hulusi Akar'dan tahıl yüklü gemilerin tahliyesine ilişkin açıklama

Son dakika haberleri... Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddesi yüklü gemilerden üçünün daha hareket ettiğini belirtti. Bakan Akar, "Faaliyetlerimiz şu ana kadar planlandığı şekilde, aksaksız olarak anlaşmalarda ifade edildiği gibi devam ediyor" dedi.

Hayat 05.08.2022, 11:35 05.08.2022, 12:48
Abone ol

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarından bugün ayrılan tahıl yüklü üç gemiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

3 GEMİ YOLA ÇIKTI

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde, 22 Temmuz'da İstanbul'da, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalandığını hatırlatırken şu ifadeleri kullandı; "Merkezdeki arkadaşlarımız, görevliler karşılıklı anlayış ve koordinasyon içerisinde söz konusu anlaşmanın başarılı, aksaksız bir şekilde yürümesi için gayret gösteriyor. Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Ukrayna limanlarından ilk gemi daha önce çıkmıştı, Lübnan'a doğru seyrine devam ediyor. Bugün Ukrayna limanlarından üç gemi daha hareket etti. Bunlardan biri İngiltere, biri İrlanda, diğeri de Türkiye'de kalacak şekilde tahliye faaliyetine başladı.''

''FAALİYETLER PLANLANDIĞI GİBİ DEVAM EDİYOR''

''Daha önce burada Ukrayna'ya gitmek için bekleyen boş gemi de hareket etti.'' diyen Akar, ''Ukrayna'ya gidecek ilk gemi olan bu gemi de bu sabah İstanbul'dan Ukrayna'ya doğru harekete geçti. Gemi Ukrayna’da yükleme yapıp dönecek. Faaliyetlerimiz şu ana kadar planlandığı şekilde, aksaksız olarak anlaşmalarda ifade edildiği gibi devam ediyor. Temennimiz bu sürecin aksaksız ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmasıdır." ifadelerini kullandı.

33 BİN TON MISIR TAŞIYOR

İrlanda'ya gidecek 33 bin ton mısır taşıyan Panama bayraklı "Navistar", Odessa Limanı'ndan, İngiltere'ye gidecek 13 bin ton mısır yüklü Malta bayraklı "Rojen" ile Türkiye'ye gelecek "Polarnet" isimli 12 bin ton mısır taşıyan Türk bayraklı gemi Çernomorsk Limanı'nından sabah saatlerinde hareket etmişti.

Ukrayna limanlarından çıkan ilk gemi olma özelliğini taşıyan Razoni adlı mısır yüklü geminin, İstanbul’daki kontrollerinin ardından Lübnan'ın Tripoli Limanı'na doğru seyri devam ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!