banner2

Hava kirliliği kadınları daha çok etkiliyor! Dizel egzozunun kadınlarda ciddi rahatsızlıklara yol açtığı ortaya çıktı!

Sanayileşmenin artması, trafikteki araç sayısının yükselmesi ve sobalardan çıkan zararlı dumanlar durmadan havaya karışıyor. Her geçen gün fazlalaşan hava kirliliği ise insan sağlığına olumsuz etki ediyor. Yapılan bir çalışma ise, egzoz dumanı solumanın kadınlarda ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini gösteriyor.

Hayat 22.10.2022, 18:04
Abone ol
Hava kirliliği kadınları daha çok etkiliyor! Dizel egzozunun kadınlarda ciddi rahatsızlıklara yol açtığı ortaya çıktı!

Hava kirliliği sağlığı nasıl etkiliyor? Hava kirliliğinden cinsiyet farklılığı nasıl etkilenir? İşte cevaplar...

Hava kirliliği sorunu giderek yoğunlaşıyor ve bunun sonucunda son yıllarda hem çevre hem insan ve hem de diğer canlıların sağlığı için ciddi bir sorun haline geliyor.

Çok sayıda çalışma hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini değerlendirmiş olsa da, yalnızca birkaçı potansiyel cinsiyet farklılıklarına odaklanmış. Özellikle dizel egzozunun teneffüs edilmesinin akciğerlerde iltihaplanmaya neden olduğu ve vücudun solunum yolu enfeksiyonlarıyla başa çıkma şeklini önemli ölçüde etkilediği gösterilmiş. Ancak şimdiye kadar hava kirliliğinin bu etkilerinin kadınlar ve erkekler arasında nasıl farklılık gösterebileceğine dair yeterli kanıt ortaya konulmamış. 

DİZEL EGZOZU KADINLARI ETKİLİYOR

Sonuçları yakın zamanda İspanya'daki Avrupa Solunum Derneği Uluslararası Kongresi'nde sunulan yeni bir çalışma, dizel egzozunu solumanın kadınlar üzerinde erkeklerden daha ciddi sağlık etkileri olabileceğini gösteriyor.

Çalışma, yarısı kadın, diğer yarısı erkek olan sadece 10 katılımcıyı içeriyordu. Hepsi sağlıklıydı ve sigara içmiyordu. Çalışmada, her bir denek filtrelenmiş havayı dört saat soludu ve 4 hafta sonra dizel egzozu ile üç farklı konsantrasyonda dört saat daha hava soludu.

DENEKLERDEN HER MARUZİYET SONRASI KAN ALINDI

Her maruziyetten yirmi dört saat sonra, her katılımcıdan kan örnekleri alındı ​​ve araştırmacılar, hava kirliliğine maruz kaldıktan sonraki değişiklikleri kaydetmek için kan plazmasını analiz etti. 

Araştırmacılar, iki cinsiyetin örneklerini karşılaştırırken, hava kirliliğine maruz kaldıktan sonra kan proteini düzeylerinin farklılık gösterdiğini buldu. Bu farklılıklar, katılımcılar daha yüksek seviyelerde dizel egzozuna maruz kaldıklarında daha da önemli hale geldi. 

Dizel egzozuna maruz kaldıktan sonra kadınlar ve erkekler arasında gözlenen fark, hava kirliliğinin erkeklere kıyasla kadınlar için daha tehlikeli olabileceğini düşündürüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!