"Çocuklar yine kavga ediyor!" Fiziksel saldırı yoksa kardeş kavgalarına müdahale etmeyin!

Günlük koşuşturmacalar arasında anne babaların mesai harcadığı en önemli şey, kardeş kavgaları. Küçük anlaşmazlıklar elbette normal ama iki kardeşin birbirine fiziksel olarak zarar verdiği anlarda ebeveynler zor durumda kalabiliyor. Siz de bu dertten muzdaripseniz az sonra okuyacağınız öneriler bu konuda yardımcı olacaktır.

Hayat 24.06.2022, 19:17
"Çocuklar yine kavga ediyor!" Fiziksel saldırı yoksa kardeş kavgalarına müdahale etmeyin!

Kardeş kavgalarına ne zaman müdahale edilmeli? Fiziki çatışmaya anne baba nasıl yaklaşmalı? Her tartışmaya ebeveyn müdahalesi olmalı mı? İşte cevaplar...

Kardeş kavgası ebeveynler üzerinde duygusal yük oluşturan güç mücadelelerinden biri. Küçük anlaşmazlıklar hayatın ve büyümenin normal bir parçasıdır. Ancak çocuklarını yumruklama, ısırma, tokat atma veya daha da kötüleriyle dolu, fiziksel bir tartışmanın ortasında bulmak ebeveynler için zorlayıcıdır. 

ÇOCUKLARA AYRI AYRI 10'AR DAKİKA AYIRIN

Çocukların ait olma ve önemsenme ihtiyaçları karşılandığında rekabet ve öfke olasılıkları önemli ölçüde azalır. Her çocuğunuzla kendi seçtiği bir şeyi yaparak, 10 dakika birebir vakit geçirerek; kardeşiyle kavga etmek gibi olumsuz şekillerde dikkatinizi çekme isteklerini ortadan kaldıracaksınız.

Yeterince uyudularsa, çocukların dürtülerini kontrol etme olasılıkları daha yüksektir. Çocukların hem zihinsel hem de fiziksel olarak resetlenmeleri için uykuya ihtiyaçları vardır. Dürtülerini kontrol altına almaları, kardeş kavgalarını görme olasılığınızı azaltır.

YETENEKLERİNİ TEŞVİK EDİN

Çocuklarınızı etiketlemek yerine olumlu özelliklerini teşvik edin. Var olan yetenekleri üzerinde çaba göstermeleri için destekleyerek potansiyellerini göstermelerine yardımcı olabilirsiniz. 

FİZİKSEL ŞİDDET YOKSA MÜDAHALE ETMEYİN

İçgüdülerinize aykırı olsa da, en azından fiziksel hale gelene kadar çocukların kavgalarından uzak durun. Hakem olmaktan kaçının. Olaya müdahale etmek yerine olay yerinden uzaklaşın. Ancak, kavga kızışmaya başlarsa ve basit bir anlaşmazlık adeta bir güreş maçına dönüşürse, sakin olun ve çocuklarınızın aynısını yapmasına yardımcı olun.

GÖZLEMLEYİN VE TARAF TUTMAYIN!

En iyi seçeneğiniz, gözlem yaparak, yargılayıcı olmayan bir ifadede bulunarak sakin ve tarafsız bir şekilde konuya girmektir. Sakin, soğukkanlı ve tarafsız olun. Herkesin güvende olduğunu kontrol edin. Ortalık yatışınca, çocuklarınızla ilgilenin ve fiziksel bir yaralanma olup olmadığını kontrol edin. Kurban ya da saldırgan etiketi yapıştırmadan eşit yaklaşım görmek onları sakinleştirecektir. Herkese bir bardak su verin, küçük bir atıştırmalık verin, rahatlatıcı bir müzik açın, yumuşak bir oyuncak ile vakit geçirmelerini sağlayın, derin nefesler alın.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!