banner2

2022 Erzurum bayram namazı saati kaçta? Erzurum Ramazan Bayramı namazı vakti ne?

Erzurum bayram namazı saati kaçta araması internette yapılıyor. 2 Mayıs 2022' de Ramazan Bayramı'nın birinci günü kutlanacak. Peki 2022 Erzurum bayram namazı saati kaçta? Erzurum Ramazan Bayramı namazı vakti ne?

Hayat 28.04.2022, 11:52
Abone ol
2022 Erzurum bayram namazı saati kaçta? Erzurum Ramazan Bayramı namazı vakti ne?

Ramazan Bayramı sabahında eda edilecek olan bayram namazı tüm Türkiye' de eda edilecek. Erzurum bayram namazı saati merak ediliyor. Peki 2022 Erzurum bayram namazı saati kaçta? Erzurum Ramazan Bayramı namazı vakti ne?

2022 ERZURUM BAYRAM NAMAZI SAATİ KAÇTA? ERZURUM RAMAZAN BAYRAMI NAMAZI VAKTİ NE?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamasına göre Erzurum Ramazan Bayramı namazı saat 05:46 itibari ile kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

İki rekattan oluşan bayram namazı şu şekilde kılınır:

1. Rekat

Niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır. "Sübhaneke duası"nı okur. Yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam "Euzü besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat bu sırada imamı dinler. Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice "Besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi eller yeniden kulak hizasına kaldırılarak tekbir alınır ve eller yanlara bırakılır. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Tekbir alınır ve eller son kez yanlara salınır. Son olarak 4. Tekbir alınır bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sola selam verilerek namaz tamamlanır. Müezzinin refakatinde cemaat, 3 defa tekbir (teşrik) getirir. Ardından imam hatip bayram hutbesini okumaya başlar.

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Yılda iki defa kılınan bayram namazı öncesi din görevlileri namazın nasıl kılınacağı ve nasıl niyet edileceği hakkında bilgi verir. Bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır. Bayram namazı toplamda 2 rekattan oluşur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!