banner2

Türkiye felakete karşı tek yürek oldu! Depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı

Türkiye Kahramanmaraş'taki 7,7 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Tüm Türkiye'yi yasa boğan deprem felaketi sonrası devlet teyakkuza geçerek ekipleri sahaya yönlendirdi. Felakete karşı tek yürek olunurken depremzedeler için valilikler tarafından yardım kampanyaları başlatıldı...

Gündem 06.02.2023, 15:26 06.02.2023, 17:52
Abone ol

Türkiye bugün Kahramanmaraş merkezli 10 ilde büyük bir deprem felaketiyle güne uyandı. Yerin 7 kimoetre altında meydana gelen deprem 7,7 büyüklüğündeydi. Depremde biden fazla vatandaşımız hayatını kaybederken enkazda kalan vatandaşları arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU

Türkiye alarm seviyesini 4'e çıkararak, uluslararası alanda yardım istedi. Türkiye deprem sonrası tek yürek olurken ülke egenlinde valilikler koordinesinde depremzedeler için yardım çalışmaları başlatıldı.

GIDA VE KIŞLIK KIYAFET YARDIMI YAPILDI

Antalya'da, Valiliğin koordinesinde gerçekleştirilen yardım kampanyası kapsamında, çok sayıda kişi koordinasyon merkezlerine battaniye, gıda ve kışlık kıyafetler getirdi.

KUCAKLARINDA KOLİLERLE GELDİLER

Vatandaşlar, kampanya duyurusunun ardından yardım koordinasyon merkezlerinin bulunduğu Özgecan Aslan Gençlik Merkezi ve Antalya Spor Salonuna kucaklarında koliler ve battaniye çuvallarıyla geldi.

Buradaki gönüllülere teslim edilen gıda, giysi ve su gibi temel ihtiyaç malzemeleri, deprem bölgesine gönderilmeye hazır hale getirildi.

Kampanya kapsamında ilk etapta toplanan yardımların bulunduğu minibüs, bölgeye hareket etti.

2 TIR YOLA ÇIKTI

Düzce Belediyesi ve kentteki sivil toplum kuruluşlarınca yürütülen yardım kampanyasında toplanan bebek bezi, kuru gıda ve kıyafetlerle dolu 2 tır yola çıktı.

Yaklaşık 3 ay önce 5,9 büyüklüğündeki depremi yaşayan kentte Cedidiye Meydanı'na konuşlanan tırlara vatandaşlar tarafından kuru gıda, bot, mont, çocuk bezi gibi temel yardım maddeleri getiriliyor.

Yardımların hızla sürdüğü kentte doldurulan diğer tırlar da deprem bölgesine gitmeye hazırlanıyor.

YARDIMLARIN ALINACAĞI ÇADIR KURULDU

Bolu Valiliği önünde ayni yardımların alınacağı çadırlar kuruldu.

AFAD İl Müdürlüğü ekiplerince Valilik binası önünde açılan çadırlarda vatandaşların getirdiği yardımlar kabul ediliyor. Yetkililer ayrıca yardımseverleri AFAD'ın deposuna yönlendiriyor.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, yaptığı açıklamada, enkaz kaldırma çalışmasına katılmak için UMKE, ambulans, ekskavatör, treyler, iş makinesi, arama kurtarma aracı olmak üzere toplam 77 araç ile 284 personel ve 68 gönüllünün deprem bölgesine hareket ettiğini bildirdi.

YARDIM TOPLAMA BİRİMİ KURULDU

Kocaeli Valiliğinden yapılan açıklamada, depremin meydana geldiği ilk andan itibaren depremden etkilenen vatandaşlara ayni ve nakdi yardım yapma taleplerinin iletildiği ifade edildi.

Değerlendirmeler doğrultusunda özellikle battaniye, katalitik soba, gıda, giyim, hijyen maddeleri gibi ayni yardımların, İzmit eski Gölcük yolunda yer alan eski Carrefoursa binasında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce kurulan birim tarafından toplanacağı aktarılan açıklamada, nakdi destek vermek isteyenlerin "DEPREM" yazarak 1866’ya SMS gönderebileceği hatırlatıldı.

EKİPLER YARDIM İÇİN YOLDA

Zonguldak Valiliği, depremden etkilenen illere yardım ve destek ekiplerinin gönderilmeye devam ettiğini bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Zonguldak Belediyesinden 6 personel, 1 içme suyu tankeri, 1 itfaiye aracı, Türkiye Taşkömürü Kurumunda görevli 85 personel, 10 araç ve 1 dinlenme tırının yanı sıra gönderilen yardım ve ekipler şu şekilde sıralandı:

AFAD 18 personel, 2 arama kurtarma aracı, 2 araç. İL Sağlık Müdürlüğü 38 personel, 3 UMKE ekibi, 6 ambulans. İl Jandarma Komutanlığı 46 asayiş komando personeli, 4 araç, 1 kadavra köpeği. İl Özel İdaresi 2 teknik personel, 1 araç. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü 9 personel, 3 araç. Karadeniz Ereğli Belediyesi 10 personel, 1 itfaiye aracı. Çaycuma Belediyesi 4 personel, 1 itfaiye aracı. Başkent Elektrik Dağıtım AŞ 2 personel, 1 jenaratör. Ereğli İtfaiyecileri Doğa Sporları Arama ve Kurtarma Derneği 5 personel, 1 araç.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!