Omicron kabusu Türkiye'yi esir aldı yeni yasaklar gündemde! Bilim Kurulu'ndan son dakika toplantı kararı

Son dakika gelişmesine göre; Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17:30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacak.

Gündem 12.01.2022, 08:39
Omicron kabusu Türkiye'yi esir aldı yeni yasaklar gündemde! Bilim Kurulu'ndan son dakika toplantı kararı

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 'Günlük Kovid- 19 Tablosu' verilerine göre; son 24 saatte yapılan 430 bin 253 testte 74 bin 266 vaka tespit edildi. Koronavirüs nedeniyle 137 kişi hayatını kaybederken, 39 bin 266 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdi.

İSTANBUL KIRMIZIYA BÜRÜNDÜ

Özellikle Avrupa'yı saran Omicron kabusu Türkiye'ye de sıçradı ve vakalar aldı başını gitti. Türkiye genelinde vaka sayılarında artış görülürken İstanbul kırmızıya büründü.

BİLİM KURULU TOPLANACAK

Son dakika gelişmesine göre; yaşanan vaka artışlarının ardından Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17:30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacak.

100 BİNLERE ULAŞACAK

Omicron etkisi ile hızla artan vaka sayalarının bir kaç hafta içinde (Ocak ayı sonuna kadar) 100 binlere ulaşması bekleniyor. Bakanlık konuyla ilgili yeni yol haritası hazırlıyor. Yol haritasında adım adım neler yapılabileceğine ilişkin maddeler yer alıyor.

AVM, KONSER, TİYATRO VE RESTORAN

Üzerinde durulan önlemler, AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması, belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi. Duruma göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50'ye düşürülmesi bulunuyor.

OKUL VE ÜNİVERSİTELER

En önemli kararlar ise okullar ile üniversitelerde yaşanacak. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek. Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üzerinde duruluyor. Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Finallerden sonra verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!