NATO'dan dünyayı karıştıran sözler! Stoltenberg'in FETÖ açıklaması sonrası ajanslar son dakika düzeltme geçti

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile ortak basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Stoltenberg, 'Terörizm tehdidine karşı birlikte mücadele etmek gerekir' ifadesi kullanırken, telaffuzundan dolayı 'FETÖ terörüne karşı birlikte mücadele etmek gerek' ifadesi anlaşıldı. Tüm ajanslar konuşmayı bu şekilde yayınlarken daha sonra düzeltme yayınlandı.

Gündem 05.07.2022, 18:01 05.07.2022, 18:43
Abone ol
NATO'dan dünyayı karıştıran sözler! Stoltenberg'in FETÖ açıklaması sonrası ajanslar son dakika düzeltme geçti

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile iki ülkenin İttifak'a katılım protokollerinin imzalanması töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

ÜÇLÜ MUHTIRA TERÖRLE MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİNİ HIZLANDIRIR

Stoltenberg burada yaptığı konuşmada, terörle mücadelenin NATO'nun ana gündemi olduğunu belirterek, "Üçlü muhtıra terörle mücadelede iş birliğini hızlandırmak için iyi bir platform sunuyor" diye konuştu. 

Diğer yandan Stoltenberg, sınır dışı ve iadelere değinerek muhtıranın bu konuyu da içermesini memnuniyetle karşıladığını ve üç ülkenin bu konuda iş birliği yapmasının NATO'nun tümünün yararına olacağını belirtti. 

HEM RUSYA HEM DE TERÖR TEHDİDİNE KARŞI BİRLİKTE DURMALI

Stoltenberg konuşmasında "Akılları ve kalpleri kazanmanın en iyi yolu hem daha agresif Rusya hem de terör tehdidi ile karşı karşıya olduğumuz tüm güvenlik tehditlerine karşı birlikte durmaktır. Hem daha agresif bir Rusya ve elbette terör tehdidi." ifadelerine yer verdi. 

'THREAT OF TERRORİSM' 'FETÖ TERRORİSM' OLARAK ANLAŞILDI

Fakat bu ifade ajanslar tarafından FETÖ tehdidi olarak geçildi. Basın toplantısında İngilizce olarak konuşan Stoltenberg "threat of terrorism" ifadesini kullanırken, bu ifade 'FETÖ terrorism' olarak anlaşıldı. 

HABER AJANSLARI DÜZELTME YAYINLANDI

İlk olarak tüm haber ajansları tarafından 'FETÖ tehdidi' olarak geçilen basın açıklaması daha sonra NATO Genel Sekreterliği makamlarınca kaynağından "terörizm tehdidi" olarak düzeltildi. 

FETÖ MÜ DEDİ?

Diğer yandan Stoltenberg'in söz konusu konuşmasında 'net olarak FETÖ dediği' yorumları yapılırken görüş ayrılıkları ortaya çıktı. 

ANADOLU AJANSI DÜZELTME YAZISI YAYINLADI 

Anadolu Ajansı'da söz konusu haberi ilk olarak FETÖ terörü olarak yayına verirken daha sonra NATO Genel Sekreterliği tarafından düzeltildiğini bildirerek şu açıklamayı paylaştı: 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile yaptığı ortak basın toplantısında, "FETÖ terörüne karşı birlikte mücadele etmek gerek'" şeklinde anlaşılan "FETÖ terörü" ifadesi, NATO Genel Sekreterliği makamlarınca kaynağından "terörizm tehdidi" olarak düzeltilmiştir. Haberimizi yeniden yayımlıyoruz

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!