Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kura endeksli TL' dedik tüm oyunları bozduk

Son dakika haberleri... Aydın’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Döviz kuru üzerinden ekonomik kriz, ardından kaos çıkarmak istediler, kur korumalı sistem ile oyunlarını bozduk.' dedi.

Gündem 15.01.2022, 16:06 15.01.2022, 16:58
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aydın'da toplu açılış töreninde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından bazı satırbaşları...

Aydın'a olan sevgimizi 20 yıldır bu şehre yaptığımız hizmetlerle ispatladık. Bugün de Aydın ziyaretimizi yapımı tamamlanan 1 milyar 353 milyon liralık eser ve hizmetlerin resmi açılışını yaparak taçlandırmak istedik. Eğitimde çeşitli ilçelerimizde inşa edilen anaokulundan liseye kadar 11 okulumuzun üniversitemizin hastane ek binalarımızın resmi açılışlarını yapıyoruz. 4400 yatak kapasiteli 2 öğrenci yurdunu, 6 spor salonunu bugün hizmete açıyoruz. Çeşitli ilçelerimize kazandırdığımız sağlık merkezlerimizin resmi açılışlarını da yapıyoruz. Çevre ve Şehircilikte TOKİ'nin 206 konutluk projesinin açılışını yapıyoruz. Gökbel Barajı'nı tarımsal destekleme, gıda tesisi hibe projelerini de bugün hizmete alıyoruz. Çok sayıda sosyal tesisi, altyapı yatırımlarını, Aydın OSB atık tesisini ve diğer kurumlarımızın şehrimize kazandırdığı yatırımları resmen hizmete açıyoruz. Gelmeden önce açtığımız fabrikamızın ilk etabının yatırım tutarı 550 milyon Dolar, 2. etabı ise 450 milyon dolar... Bu da bitince Aydın Söke'ye kazandıracağız. 

'BAY KEMAL NE YAPACAK'

Bay Kemal ne yapacak ona da bir şey kalması lazım. Ülkemizin milletimizin için boş tartışmalara, yalan ve iftira üzerine kurulu polemiklere terör örgütleriyle yol yürüyen siyasetçilere değil bu tür eserlere hizmetlere ihtiyacı vardır. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Ülkemize ve milletimize kazandırdığımız eserlerimizde hizmetlerimizde konuşmaya övünmeye devam edeceğiz. İnsanımıza iş, aş sağlayacağız. Geleceğe güvenle bakmasını temin edecek her gayretin yanındayız. Ülkemizin demokrasi ve kalkınma mücadelesinin kalkınma şehrin Aydın'da hasbihal yapalım mı? Dertleşelim mi? Haziran 2023'te bu işi Aydın'da bitirelim. Türkiye son 2 asrını istikrar mücadeleleriyle geçirmiştir. Osmanlı'dan sonra Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. İnsanlarımızın demokrasi ve özgürlük talepleri darbelerle tıkanmıştır. Bu kayıpların maliyeti çok ağır olmuştur. Ebedi yurdumuzun köyleri ilçeleri altyapılardan mahrum kalmıştır. 

MENDERES'İN MEKTUBUNU OKUDU

Adnan Menderes son mektubunda ne diyor: Size dargın değilim. Sizin ve diğer zavallıların iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, 'Adnan Menderes hürriyet uğruna ortaya koyduğu başını on yedi sene içinde almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme bu kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyiniz ki, milletçe bir gün mutlaka kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi, efendilerinizi yine ben 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimizden korkmamalıydınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes'in ölüsü, ölünceye kadar sizleri takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Buna rağmen merhametim sizinledir. Millet sağ olsun.

'CHP'NİN ATIKLARI'

Tek parti artıkları da, Menderes'i dar ağacında son nefesini verdirenler de ya lanet ile anılıyor ya da hatırlanmıyor. Bugünün CHP'si o günün hesabını vermesi gereken atıklardır. Aydın, bu CHP'ye prim vermemelidir. Erdoğan'ın akıbeti de Menderes gibi olacak diyorlar. Ey CHP'nin atıkları biz bu yola çıkarken beyaz kefenimizi giyerek çıktık. Bizi bu tür tehditlerle korkutamazsınız. CHP yönetimini habis bir ur gibi kuşatan bu zihniyet her fırsatta ülkesini dışarıya şikayet etmeyi siyaset kisvesi altında sürdürüyor. Ülkenin bir adım ileri gitmesi için gündeme getirdikleri tek bir önerileri yok. Kurdukları ittifakla ülkenin yönetimine taliplermiş. Bu CHP'nin bu ülkede yaptığı ne var ki? Dikili bir ağaçları var mı? Nereden geliyorsunuz diye sorsanız 40 kafadan 40 ayrı ses çıkar? Ne yapacaksınız deseniz hiçbirinden ses çıkmaz. Bunların millet gibi, böyle bir derdi yok. Üzerimize giydirilmeye çalışılan esaret gömleğini yırttıkça, ayağımıza vurulan prangaları parçalayıp attıkça maruz kaldığımız saldırıların cephesi genişledi. Asgari ücretten, memur ve emekli maaşlarına, sosyal destek ödemelerine kadar her alanda yaptığımız yüksek artışlarla insanımızı önemli ölçüde rahatlattık.

'BİZ ÇALIŞIYORUZ CHP LAF ÜRETİYOR'

Ekonomimizi hedef aldılar. Önce ekonomik kriz, sonra sosyal kaos çıkarmak için sayısız denemede bulundular. Önlemlerle bunu etkisiz hale getirdik. Başarabildiler mi, hayır. Kura endeksli TL mevduatı dedik, oyunları bozuldu. Başaramayacaksınız, biz bu yolda emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. İhracatta ne yaptık, gördünüz değil mi? Engellemelerine rağmen yaptık. Bu rakam inşallah 250 milyar dolara doğru çıkacak. Biz çalışıyoruz, yapıyoruz. CHP laf üretiyor. Bu kez yurtiçi piyasalarda panik havası oluşturarak yapmaya çalıştılar. Yine gereken adımları attık.. Fahiş fiyatların ve enflasyonun milletimizi bunalttığını da biliyoruz. İnsanlarımızı asgari ücret, memur ve emekli zamları ile önemli ölçüde rahatlattık. Asgari ücreti hiç düşünmedikleri, tahmin bile edemedikleri bir seviyeye çıkardık mı? AK Parti işte bu. Enflasyona karşı vatandaşımızı korumaya devam edeceğiz. Mesela az önce söyledim, ihracatta 2021'i 225 milyar doların üzerinde bir gerçekleşme ile tamamladık. Sanayicilerimiz kapasite artırıyor, üretim yapıyor. Hiçbir insanımızı işsiz, aşsız bırakmamak, gelecek kaygısına sürüklememek için tüm imkanlaarımızı seferber ettik.

'AMERİKA'YA BAK ENFLASYON FELAKET'

Gelişmiş ülkelerin 6, 7 katına çıkan enflasyon ve para genişlemeleri ile sağa sola yalpalandığı bir dönemde Türkiye kendi rayında güvenle yoluna devam ediyor. Amerika'ya bak enflasyon felaket, Avrupa'ya gelin aynı. Aradığınız gıda ürünlerini bile bulamıyorsunuz oralarda. Bizim asıl bakacağımız yer kendi üretim ve ihracat potansiyelimiz, kendi insan gücümüz ve kendi kazancımız olmalıdır. Tarım ürünlerinde, gıda sektöründe de salgının bozduğu dengelere bağlı ciddi fiyat artışları ortaya çıktı. Gübre ve mazot gibi ürünlerde ortaya çıkan tablo ve kuraklık sıkıntıları moralimizi bozmamalı. Çiftçilerimizden ekilmemiş tek bir karış toprak bırakmama azmi ile daha çok çalışmalarını istiyoruz. 

'225 MİLYAR 326 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPTIK'

Bu yıl turizmde hedef 35 milyar dolar, bunu yakalayacağız. Dalgalanmaların durulmaya başlamasıyla 'Türkiye ekonomi modeli' diye adlandırdığımız programımızın kazanımları daha iyi görülmeye başladı. Gerekirse mevcut destekleri daha da artırarak çiftçimizin yanında yer alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. İhracatta ne yaptık, gördünüz değil mi? 225 milyar 326 milyon dolar ihracat yaptık. 

KILIÇDAROĞLU'NA BEDAVA ELEKTRİK YANITI

Bay Kemal, Şanlıurfa Belediyesini bize verin elektriği size bedava vereceğiz dedi. Aydın tarım kenti mi, tamam. Aramaya gerek yok, 2023'e 2024'e de gerek yok. Sen şimdi Aydın'da belediye başkanına ver talimatı. Yapabiliyorlarsa hodri meydan. Aydın'da elektrik çiftçimize ücretsiz verilsin. Görelim. Elektriği ücretsiz vermeye başladınız mı dedim belediye başkanına nükte ile. Olacak iş değil. Bu bay Kemal'in dünyadan haberi yok. Elektriğin yönetimi bizde, bizde bay Kemal. Sen bunu da bilmeyecek kadar cahilsin. Söyleyin versinler bedava elektriği. Böyle bir hakları var mı? Biz bu tür yalanlardan çok bıktık, çok çektik. Bunlara hesabını 2023 haziranında gelin, beraber soralım. 

'SIKINTILARI BİZ ÇÖZERİZ'

Buradan tüm milletimize sesleniyorum. Siz kendi kifayetsizliklerini gizlemek için karamsarlık havası pompalayanlara tenezzül etmeyin. Siz dünyanın tamamında çok daha fazlasıyla yaşanan sorunları Türkiye'ye mahsus gibi gösterenlere aldırış etmeyin. Enflasyon başta olmak üzere çözüm yoluna koymamız gereken sıkıntıları biz çözeriz. İnşallah bundan sonra da her kesimden vatandaşımızı enflasyon karşında korumayı sürdüreceğiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!