banner2

Telefon faturanız yüksek geliyorsa dikkat! Bunu uygulayarak yarı yarıya daha az ödeyin! Bu zamana kadar bizden saklamışlar

Akıllı telefon ve faturalı hat kullananlar kabarık gelen faturalardan şikayetçi. Özellikle GSM şirketlerinin tarifelere zam yapması vatandaşları alternatif yöntemleri araştırmasına neden oldu. Mobil veri kullanımı dikkat edilmediğinde sınırı aşarak faturanın kabarmasına sebebiyet verebilir. iPhone telefonlarda mobil veri kullanımını kısıtlama özelliğini kullanarak kötü sürprizlerin önüne geçebilirsiniz. Peki, iPhone'da hücresel veri nasıl kısıtlanır? iPhone veri kullanımı sınırlama nasıl yapılır? İşte, iPhone'da veri kullanımını azaltmanın yolları...

Genel 28.03.2023, 10:05 28.03.2023, 10:06
Abone ol
Telefon faturanız yüksek geliyorsa dikkat! Bunu uygulayarak yarı yarıya daha az ödeyin! Bu zamana kadar bizden saklamışlar

Faturası yüksek gelenler araştırmalarına devam eden vatandaşlar iOS işletim sistemine sahip iPhone akıllı telefonlarda mobil veri kullanımını kontrol altına alarak, faturalarını azaltabileceğinin farkında değil. Telefon faturlarının yüksek gelmesi mobil veri kullanımıyla yakından alakalıdır. 

Mobil veri kullanımını kontrol altına almak hem bütçe hem de internet kullanımı noktasında oldukça önemli

VERİ KULLANIMINI TAKİP ETME

Hardware Plus'tan Serhat Sarımlı'nın haberine göre, iOS işletim sistemli telefonların ayarlar bölümünde yer alan 'Hücresel' veya 'Mobil Veri' seçeneği altındaki 'Veri Kullanımı' bölümünden hangi uygulamanın ne kadar veri harcadığını tespit etmek mümkün. Bu tespitle birlikte daha faturasını düşürmek isteyenler veri kullanımını minimize edebilir.

WI-FI İLE VERİ KULLANIMI AZALTMA

Mobil veri kısıtlamanın en iyi yollarından biri de Wi-Fi ağına bağlanarak, mobil veri kullanımını minimize etmektir. Akıllı telefonlardan Wi-Fi ağına bağlanıldığı zaman telefonun internete erişim sağlamak için mobil veri kullanması engellenir. Faturaya oldukça etki eden veri kullanımı özellikle dosya indirme sırasında oldukça çok veri harcar. Ancak Wi-Fi ağına bağlanan bir akıllı telefon sınırsız internele sınırsız veri kullanımı yapmasına rağmen faturayı minimize eder.

OTOMATİK VERİ KULLANIMI KAPATMAK

Cihazınızın ayarlarında, 'Hücresel' veya 'Mobil Veri' seçeneği altında, belirli uygulamaların mobil veri kullanımını kapatmanıza olanak sağlayan bir seçenek bulunuyor. Bu özellik, belirli uygulamaların sadece Wi-Fi bağlantısını kullanmasını sağlar, bu da mobil veri kullanımınızı kısıtlar.

VERİ KULLANIMINI KISITLAMA

Cihazınızın ayarlarında, 'Genel' altında, 'Arka Plan Uygulama Yenileme' seçeneği bulunuyor. Bu seçenek, uygulamaların arka planda veri kullanımını azaltarak veri kullanımınızı kısıtlamanıza yardımcı olur.

VERİ TASARRUFU MODUNU KULLANIN

Cihazınızın ayarlarında, 'Hücresel' veya 'Mobil Veri' seçeneği altında, 'Veri Tasarrufu Modu' seçeneği bulunuyor. Bu özellik, belirli uygulamaların mobil veri kullanımını kısıtlayarak ve belirli uygulamaları yalnızca Wi-Fi bağlantısı kullanırken çalıştırarak veri kullanımınızı azaltır.

OTOMATİK YÜKLEME ÖZELLİĞİNİ KAPATMAK

Cihazınızın ayarlarında, 'iTunes ve App Store' altında, 'Otomatik İndirme' seçeneği bulunuyor. Bu seçenek, uygulama veya müzik gibi dosyaların otomatik olarak indirilmesini sağlar. Bu özelliği kapatmak, veri kullanımınızı kısıtlayabilir.

PODCAST AYARI

Podcast bölümleri veri kullanımını arttıran en önemli sebeplerden biridir. Ancak, podcast indirme ayarlarınızı düzenleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Cihazınızın ayarlarında, 'Podcastler' altında, 'İndirme' seçeneği bulunuyor. Bu seçenek, podcast bölümlerinin yalnızca Wi-Fi bağlantısı kullanılarak indirilmesini sağlar.

MEDYA DOSYALARINA AYAR ÇEKİN

Yüksek veri kullanımını sapğlayan medya dosyaları, özellikle yüksek kaliteli video dosyalarını azaltarak tasarruf edebilirsiniz. Cep telefonunun ayarlar kısmında yer alan 'Kamera' altında bulunan 'Kayıt' seçeneğini ile telefonun kaydettiği fotoğraf ve videoların boyutunu azaltır veri kullanımını minimize edersiniz.

iCLOUD AYARLARI İLE TASARRUF

iCloud, akıllı telefonlarda muhafaza edilen dosyaların senkronize edilmesini sağlar.Veri harcaması yaraparak fatura kabartan iCloud için telefon ayarlarını düzenleyerek veri kullanımınızı kontrol altına alabilirsiniz. Akıllı telefonunuzun ayarlar menüsünde yer alan 'iCloud' seçeneği altında, hangi uygulamaların senkronize edileceğini kendiniz karar vererek veri kullanımını sınırlandırabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!