banner2

Son dakika: OPEC'in kararı sonrası brent petrol tavan yaptı! Benzin ve motorine olağanüstü zam kapıda

Politikalarıyla petrol fiyatlarında belirleyici olan OPEC+'nın günlük 2 milyon varil petrol üretimi azaltma kararı sonrasında akaryakıt fiyatlarında zam bekleniyor.

Ekonomi 05.12.2022, 11:13
Abone ol
Son dakika: OPEC'in kararı sonrası brent petrol tavan yaptı! Benzin ve motorine olağanüstü zam kapıda

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC+ bu aydan itibaren günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltacak.

OPEC dışı Bakanlar Toplantısı'nda alınan kesinti kararının önemine işaret edilerek "Söz konusu kararın tamamen piyasa değerlendirmeleri doğrultusunda alındığı ve geçmişe bakıldığında bunun, piyasa katılımcıları tarafından küresel petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak için gerekli ve doğru hareket şekli olduğu kabul edilmiştir." ifadesine yer verildi.

ACİL TOPLANTI KARARI ALINABİLİR

Açıklamada, katılımcı ülkelerin piyasadaki gelişmeleri ele almak, gerektiğinde, petrol piyasalarının denge ve istikrarını desteklemek için acil olarak toplanabilecekleri belirtildi.

Tarafların geçmişte alınan önemli kararlara bağlılıklarının bir kez daha yinelendiğine işaret edilen açıklamada, bu zamana kadar her ay düzenlenen Ortak Bakanlar İzleme Komitesi'nin (JMMC) bundan sonra iki ayda bir düzenleneceği, ancak Komite'nin isterse ek toplantı yapabileceği ya da piyasalardaki gelişmeler doğrultusunda OPEC+ bakanlarının her an toplanmasını talep edebileceği kaydedildi.

Açıklamada, bir sonraki Bakanlar Toplantısı'nın 4 Haziran 2023'te yapılacağı bilgisi paylaşılarak, 33'üncü OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı'nda onaylanan uzatmadan yararlanarak tam uyum ve fazla üretimi telafi etme mekanizmasına bağlı kalmanın kritik önemine işaret edildi.

OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim'deki toplantıda, günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

PETROL FİYATLARI NE KADAR?

Brent petrol bu sabah yüzde 1 yükselişle 86,4 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bazı analistlere göre 84 dolar destek haline gelirken, 89,30 dolar direnç seviyesi olarak izleniyor. ABD ham petrol ise 81,77 direncine kadar yükseldi ve ardından 80,78 desteğine kadar geri çekildi. 80,78 seviyesi üzerinde tutunma sağlanması halinde tekrardan yükseliş yaşayabileceği ve bu durumda 81,77 ve 82,93 seviyelerinin direnç olabileceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!