Son dakika: Benzin ve dizel araçlar yasaklandı!

Artık dünya temiz enerjiyle doğaya verilen zararı minimuma indirme mücadelesini veriyor. Bu kapsamda bir adım atmaya hazırlanan Avrupa Parlamentosu (AP) 2035 yılından itibaren, dizel araçların üretimini ve satışını yasaklama kararı aldı.

Ekonomi 12.05.2022, 10:57 12.05.2022, 11:06
Abone ol
Son dakika: Benzin ve dizel araçlar yasaklandı!

Avrupa Parlamentosu Konseyi, katı ve sıvı yakıtların atmosfere verdiği zararı azaltmak için yeni bir karar aldı. Bu karar kapsamında benzin ve motorin kullanan dizel motorların satışı ve üretimi  2035 yılından itibaren Avrupa genelinde yasaklanacak. 

Brüksel'de bir araya gelen AP Çevre Komitesi, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir parçası olan ve emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen "55'e Uyum-Fit for 55" paketini görüştü.

Komite üyesi milletvekilleri, çeşitli araçlara yönelik yeni karbon emisyon standartları belirleyen düzenlemeye ilişkin pozisyonunu 46 "evet", 40 "hayır" ve 2 "çekimser" oyla kabul etti.

SIFIR EMİSYON HEDEFİ

Buna göre, 2035'ten itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçlar sıfır emisyonlu olacak.

Böylece, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren yeni benzinli veya dizel otomobil satışı yapılamayacak.

Öte yandan, milletvekilleri 2030 yılı için otomobillerinin emisyon düşürme hedefinin yüzde 55'ten yüzde 70'e çıkarılmasına ise destek vermedi.

Bu aşamadan sonra düzenlemeye ilişkin pozisyon AP Genel Kurul Oturumu'nda oylandıktan sonra üye ülkelerle müzakerelere başlanacak.

AB, 2050 yılına kadar bütün sektörlerin ve araçların sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!