banner2

Son dakika: Bakan Nebati'den 'yıllık büyüme' mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yıllık büyüme rakamlarına ilişkin, "Nitelikli ve sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında uyguladığımız selektif kredi politikası ile ekonomimizdeki kaynakların etkin ve verimli alanlarda kullanılmasını sağlıyoruz. Politikalarımızın olumlu sonuçlarını da almaya devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

Ekonomi 30.11.2022, 11:51 30.11.2022, 12:28
Abone ol
Son dakika: Bakan Nebati'den 'yıllık büyüme' mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yıllık büyüme rakamlarına ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımlar yaptı. 

Yeni Türk Ekonomi Modeli'nin olumlu sonuçlarının alınmaya devam edildiğini vurgulayan Bakan Nebati, paylaşımında şunları aktardı:

"Nitelikli ve sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında uyguladığımız selektif kredi politikası ile ekonomimizdeki kaynakların etkin ve verimli alanlarda kullanılmasını sağlıyoruz. Politikalarımızın olumlu sonuçlarını da almaya devam ediyoruz.

İLK DOKUZ AYLIK DÖNEMDE BÜYÜME YÜZDE 6,2

Ekonomimiz 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 3,9 büyümüştür. Böylece ilk dokuz aylık dönemde büyüme yüzde 6,2 olmuştur. Orta Vadeli Program (2023-2025)’da öngördüğümüz şekilde yüzde 5 civarı büyüme ile kapatarak bu yıl da en güçlü büyüyen ülkelerden biri olacağız.

Büyümemize iç ve dış talep 7 çeyrektir pozitif katkı vermekte ve 9 çeyrektir kesintisiz büyüme sürecimiz devam etmektedir. Büyümeye iç talep 3,2 yüzde puan, net dış talep ise 0,7 yüzde puan katkı vermiştir.

"YATIRIMLARIN ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜMESİNE KATKISI YÜZDE 4,4"

Türkiye Ekonomi Modelimizin önemli amaçlarından biri olan ihracat ve makine-teçhizat yatırımlarının üçüncü çeyrek büyümesine katkısı toplam 4,4 yüzde puan olmuştur.

Uyguladığımız politikalarla; zorlu küresel koşullara rağmen ülkemiz yatırımda, istihdamda, üretimde ve ihracatta pozitif ayrışmaya devam etmektedir. Üçüncü çeyrekte mevsimsel düzeltilmiş istihdam yıllık 1,7 milyon kişi artmış ve işsizlik oranı yüzde 10’a gerilemiştir.

Ülkemizin kendine özgü dinamiklerini, geçmiş tecrübelerini ve potansiyelini dikkate alarak; Türkiye’yi büyüten, yatırımcılarımızın önünü açan, istihdam odaklı politikaları uygulamaya devam etmekte kararlıyız."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!