DOLAR
13.82 1.17
EURO
15.64 0.85
ALTIN
787.24 1.38
BIST
1,909.06 1.54

Son dakika: Asgari ücret zammı son 45 yılın zirvesi olacak!

2022 asgari ücret görüşmeleri önümüzdeki günlerde başlayacak. Ancak şimdiden asgari ücretlileri sevindirecek bir gelişme yaşandı. Kulis bilgilerine göre, asgari ücrete son 45 yılın en iyi zam oranı gelecek.  Cumhurbaşkanı Erdoğan da çalışanlara bu yönde bir müjde vermişti.

Ekonomi 25.11.2021, 15:20 25.11.2021, 15:28
Son dakika: Asgari ücret zammı son 45 yılın zirvesi olacak!

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'ne bakıldığında yıl sonunda enflasyon oranının yüzde 16,40 gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Bu tahmin çerçevesinde asgari ücret artışının da 5-6 puan üzerinde olacağı ön görülüyor. Yani bu şekilde bir puan artışı asgari ücrete yüzde 22 yapılması anlamına geliyor. Söz konusu zamla birlikte 2022 yılında asgari ücretin 3 bin 477 lira olması ve her şeyden önemlisi, bu ücretten alınan verginin de sıfırlanması bekleniyor.

2022 asgari ücret zammı oranının işçi sendikaları ve işveren temsilcileri tarafından yapılacak görüşmeler neticesinde belli olması bekleniyor. Görüşmelerde enflasyon oranları ve TÜİK tespitleri de etkili oluyor. Görüşme takvimi henüz netleşmese de yapılan açıklamalara göre asgari ücret görüşmelerinin Aralık ayı itibariyle başlayacağı bildiriliyor.

BAKAN BİLGİN MÜJDELİ HABERİ VERMİŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022'de geçerli olacak asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulunarak, yakın zamanda asgari ücret görüşmelerinin başlayacağını ifade etmişti. Bilgin, açıklamasında şunları söylemişti; 

"Önümüzdeki dönemde asgari ücret görüşmelerine başlayacağız. O sadece düşük gelirli grupların değil çalışma hayatında yer alan herkesin gelirine bir müdahale etme imkanıdır. Aynı zamanda o bizim işsizlik sigortasından tutun bütün harcamalara kadar düzenleyici bir eşittir.

Ama esas etkisi de özel sektördeki ücret seviyesini bilhassa örgütsüz çalışanların ücret seviyesinin reel olarak değiştiren etkileyen durumdur. O yüzden asgari ücret grubu çok önemlidir. Demokratik ülkelerde toplumsal dengeleri düzenleyecek bir opsiyonu vardır. Bu bakımda da önümüzdeki günlerde asgari ücret sürecinde bu sosyal politika aracını en uygun şekilde kullanarak bilhassa örgütsüz çalışanların hayatlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi konusunda çalışacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Asgari ücret bir sosyal adalet mekanizması olarak işleyecektir"

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 'VATANDAŞIMIZI EZDİRMEYECEĞİZ' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kurmaylarıyla birlikte asgari ücret üzerine formüller üretiyor. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde 'vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz' şeklinde bir açıklama yaparak asgari ücrete yüksek zam geleceğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!