Patates ve soğanda yine bilindik oyun! Fırsatçılar hasat gecikince ortaya çıktı

Olumsuz hava şartlarından dolayı mahsulün gecikmesini fırsat bilen tüccarlar, depodaki ürünü piyasaya çıkarmadı. Arz düşünce patates 10 TL’yi, soğan 8 TL’yi gördü.

Ekonomi 07.04.2022, 09:08 07.04.2022, 09:32
Abone ol
Patates ve soğanda yine bilindik oyun! Fırsatçılar hasat gecikince ortaya çıktı

Geçtiğimiz yıllarda patates-soğanda yapılan stokçuluk oyunu yine sahneye konuldu. Meyve ve sebze satıcıları, don nedeniyle mahsulün gecikmesini fırsat bilerek depodaki ürünü piyasaya çıkarmadı. 

Patates ve soğanda ilk hasat Adana'da yapılıyor. Her yıl nisan ayı ortasında yapılan patates hasadını bu yıl mart ayında gelen don vurdu. Patatesin çiçeğini etkileyen olumsuz hava koşulları nedeniyle mahsulde yüzde 50 kayıp yaşandı. Ürün hasadı ise don sebebiyle mayıs ayının ortasına sarktı. Bu durumu fırsat bilen tüccarlar, kışlık patatesleri Nevşehir'deki depolarda tutup, piyasaya çıkarmadı. Arz düşünce haliyle pazarlarda ve marketlerde fiyatlar arttı.

SOĞANLARIN FİYATI İKİ HAFTAYA DÜŞECEK

Genelde Ankara Polatlı bölgesinde tutulan soğanlarda havaların ısınmasıyla birlikte çürüme başlıyor. Bu ürünlerde çürüklerin ayıklanıp iyi olanların piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak fırsatçılar fiyatı yukarıda tutabilmek için tonlarca soğanı dökebiliyor. Soğanda da ilk hasadın yapılacağı yer yine Adana bölgesi. Soğanın dondan etkilenmeyeceğini belirten üreticiler, iki hafta içinde yeni mahsulün piyasaya gireceğini, fiyatların düşeceğini belirtiyor.

''TÜCCARALR PATATES ARZINI KISTI''

Sabah gazetesine konuşan Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, bölgede yaşanan don olayları nedeniyle patates hasadının bir ay sarktığını ifade ederken şu açıklamayı yaptı; "Normalde biz bu dönemde patatesi söker pazara süreriz. Bu döneme kadar da kışlık patates bizi idare eder. Ancak bu yıl don olayı nedeniyle hasadımız sarktı. Aynı zamanda mahsulde de yüzde 50'ye yakın kayıp yaşandı. Bunu fırsat bilen tüccarlar şimdi patates arzını kıstı. Nevşehir'deki depolarda kışlık patates var. Stokçular daha fazla para kazanmak için yine aynı oyunu sergiliyor" 

''SOĞANI PAZARA SÜRERİZ''

Soğanın dondan etkilenmediğini anlatan Mehmet Akın Doğan, "Soğanı 10-15 güne kadar kaldırır, pazara süreriz. Yeni mahsulle fiyatlar biraz düşer. Ancak geçen yıl çiftçi soğandan kazanmadı. O nedenle ekimini üçte bire düşürdü. Sadece Yüreğir'de geçen yıl 9 bin dönüme soğan ekilirken bu yıl 3 bin dönüme ekildi. Bizim acilen üretim planlamasını devreye almamız şart. Aksi takdirde bir yıl ürün çok olur bir yıl az" ifadelerini kullandı.

''BAKANLIK DENETLEMELİ''

Nevşehir Ziraat Odası Genel Sekreteri Olcay Bozdemir, Nevşehir'de patatesin çiftçi tarafından değil tüccar tarafından depolandığını belirterek, "Adana'da hasadın sarkması buradaki tüccarlar için bir aylık kazanç kapısı gibi görüldü.Biz sadece ürünün verilmesi yönünde çağrıda bulunabiliriz. Bunu Ticaret Bakanlığı denetlemeli. Havaların ısınmaya başladığını anlatan Bozdemir, "Sıcaklık böyle devam ederse ürünü piyasaya sürerler. Çünkü çillenme başlar patateste" diye konuştu.

''DENETİM OLMAZSA 15 LİRAYI GÖRÜR''

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Adana'da nisanda sökülecek olan patatesin soğuk hava nedeniyle mayısa sarktığını belirterek, "Halihazırda depolardaki patatesleri tüketiyoruz. Ancak onlar piyasaya tam sürülmüyor. Ticaret Bakanlığı patates ve soğanı daha iyi takip etmeli. Böyle giderse patatesin kilosu 15-20 lirayı geçer" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!