banner2

NFT'nin Türkçesi ne? NFT ne anlama geliyor, NFT nerede kullanılır?

Kripto paranın yaygınlaşmasıyla popüler ve son zamanlarda sık duyduğumuz NFT'nin Türkçe karşılığı açıklandı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç'un açıklamasından sonra vatandaşlar, "NFT’nin türkçesi ne?" sorusunun yanıtını arar oldu. İşte detaylar...

Ekonomi 22.04.2022, 15:00 22.04.2022, 15:07
Abone ol
NFT'nin Türkçesi ne? NFT ne anlama geliyor, NFT nerede kullanılır?

NFT tam adıyla ''Non-Fungible Token' olarak biliniyor. Video, resim, ses dosyaları gibi maddi varlıkların dijital karşılığı olan ''Benzeri Olmayan Dijital Ürün'' olarakta adlandırılıyor. İlk olarak 2017 yılında Ethereum'da temeli atılan NFT'nin Türkçe karşılığı bugün resmi olarak açıklandı. Peki, NFT'nin Türkçesi ne? NFT ne anlama geliyor, NFT nerede kullanılır? İşte merak edilen soruların yanıtları...

NFT TÜRKÇE ANLAMI NE?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, NFT'nin Türkçe karşılığını belirlediklerini açıkladı. Buna göre NFT'nin Türkçe karşılığı, 'Nitelikli Fikri Tapu' olarak belirlendi.

NFT NEREDE, NASIL KULLANILIR?

NFT parçalanamayan ve aynısından tekrar üretilemeyen dijital varlık anlamında kullanılıyor. Kripto paralarda parçalanarak alma ya da takas edebilme özellikleri varken, dijital özel bir varlık olan NFT bir token ile takas edilemiyor ve parçalanamıyor. NFT'nin değerini yatırımcısı belirliyor.

NASIL NFT SAHİBİ OLUNUR?

NFT’lerin sergilendiği ve satın alındığı platformlara kayıt olarak, açık artırma ya da satın alma seçenekleri ile NFT alımı sağlayabilirsiniz. İşlem bittiğinde NFT, cüzdan hesabınıza transfer oluyor. Aldığınız NFT'leri isterseniz tekrar satışa sunabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!