banner2

Milyonlarca EYT'liye yeni haber! Primi yetmeyenler için sürpriz var!

EYT'li vatandaşlara yönelik düzenleme 28 Şubat günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na sunulacak. Düzenlemede primi yetmeyen vatandaşlara yönelik içinde yeni bir birçok formül sunuldu. İşte o formüller ve detayları...

Ekonomi 22.02.2023, 21:02 22.02.2023, 21:21
Abone ol
Milyonlarca EYT'liye yeni haber! Primi yetmeyenler için sürpriz var!

EYT'li vatandaşlara yönelik düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na gelmesine çok az bir süre kaldı. 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan veya borçlanma ile işe başlama tarihini öne çekenler için EYT düzenlemesi kararlarının alınmasına az bir zaman kaldı.

TEBLİGATTAN SONRA 3 AY İÇİNDE ÖDENMELİ 

Borçlanma ve ihya için başvuru yapanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcut. Borçlanma başvurusu yapan kişilerin ödeme tebligatından sonra 1 ay içinde ödeme yapması gerekiyor. Aynı zamanda ihya başvurusu yapan kişilerin ise ödeme tebligatından sonra 3 ay içinde ödemesi gerekir. Aksi takdirde kişilerin başvurusu yanabilir, zamsız ödeme yapmak zorunda kalmamak için belirtilen süreler içerisinde ödeme yapılmalı.

DEPREM BÖLGELERİNDEKİ VATANDAŞLAR İÇİN DÜZENLEME 

11 ili etkileyen deprem felaketi sonrasında yeni bir düzenleme yapılarak deprem bölgelerinde olan vatandaşların borçlanma ve ihya ödemeleri için son tarih 31 Ağustos olarak düzenlendi. Ödeme ücretleri ise belirli bir tarihe göre yapılacak. Yani 1 Ocak öncesi başvuru yapanlar 6.471 TL olan asgari ücret üzerinden ödeme yapacak. Fakat başvurusunu 1 Ocak sonrası yapanlar ise, 10 Bin 8 TL olan asgari ücret üzerinden ödeme yapacak. Başvurusunu yapan fakat borçlanma ve ihya için ödemelerin tarihini kaçıran kişiler tekrar başvuru yapabilecek. Ancak tekrar başvuru yapan kişiler, başvurdukları tarihteki asgari ücret üzerinden ödemelerini yapabilecek. 

PRİM GÜNÜ YETMEYENLER EK BORÇLANMA YAPABİLECEK 

Prim gün şartlarında 8 Eylül 1999 öncesine dönülmesi isteklerinin olduğu ifade edildi. Böyle bir kararın alınması için Genel Kurul tarafından onaylanması gerekir. Bunun da sağlanması için Genel Kurul'a önerge verilmesi gerekiyor.

Prim günü yetmeyenler için de bir seçenek sunuluyor. Borçlanma yaptığı halde günü yetmeyen vatandaşlar ek borçlanmalar yapabilecekler. Bu ilave borçlar doğum borçlanması ve askerlik borçlanması. Bunlar için başvuruda bulunanlar her gün için 106,75 TL ödeyecekler. 1 aylık borçlanma yapan vatandaşlar 3.202,56 TL ödeme yapacak. Yurt dışı borçlanması için ise 1 aylık borçlanma için 4.503,60 TL ödeme yapacak.

BORÇLANMA DURUMU....

EYT için borçlanma başvurusu yapan vatandaşlar bu haklarından vazgeçebilir. Bu işlemin yapılabilmesi için, kişi emekli maaşı yatırılmadan önce iade için başvuru yaparsa ödeme yaptığı paranın bedelini alabilecekler. Aynı zamanda başvuru yapan fakat hayatını kaybeden vatandaşlar için de aynı hak geçerli olacak. Vefat eden kişinin yakını aynı şartlar sağlandığında ödemelerini geri alacak. İhyada dondurulmuş olan bütün süreler için ödeme yapılması gerekir. Borçlanma durumu için ise, kişiler ödediği miktara karşılık gelen süre sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

AYDAN AYA SİGORTA ÖDEMESİ YAPILIR 

Askerlik, doğum borçlanması, borçlanmanın yapıldığı statüdeki günlere veya sigorta koluna eklenir. Aynı zamanda SSK'lı çalışanların askerlik borçlanmaları bu kolun günlerine sayılır fakat askerliğin yapıldığı dönemin prim gününe eklenir. Kişiler çalışmaya devam ederek primi yetmiyorsa tamamlayabilir. Buna ek olarak Bağ-Kur kapsamında aydan aya sigorta ödemesi de yapabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!