banner2

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklayacak

TCMB Para Politikası Kurulu bugün politika faizini belirlemek için toplanacak. Karar 14.00'te açıklanacak. Peki ekonomistler ne bekliyor? İşte haberin detayları...

Ekonomi 18.11.2021, 09:46 18.11.2021, 14:19
Abone ol
Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bugün bir araya gelecek.

KARAR BUGÜN AÇIKLANACAK

Banka, son iki ayda politika faizini 300 baz puan düşürürken faizler yüzde 16'ya geriledi. Karar saat 14.00’te açıklanacak.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİSİ

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) enflasyondaki yükselişe ve TL'deki sert değer kaybına rağmen gevşeme döngüsüne önümüzdeki haftaki toplantısında da devam etmesi ve politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15 olarak belirlemesi bekleniyor.

BU YIL FAİZ KARARLARINDA NELER OLMUŞTU?

2021 yılında Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş Mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmadı ve faizler yüzde 19’da sabit tutuldu. Eylül ayında ise faizler yüzde 19’dan yüzde 18’e çekildi.

'FAİZİ SAVUNANLA BERABER OLAMAM'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü grup toplantısında Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı; ''Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusur bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam. Gelişmiş ülkeler 2. Dünya Savaşı sonrasının en büyük ekonomik buhranının eşiğindedir. Bunu sosyal ve siyasi krizlerin izleyeceği aşikardır. Faizle enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Bu görevde oldukça faizle mücadelem sürecek.''

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI

Grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açıklanacak faiz kararına ilişkin soruya "Merkez Bankası bağımsız değil mi? Bağımsızlığını konuşuyorsunuz, bırakın da bağımsız olarak kararını versin" şeklinde yanıt vermişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!