Emekli olacaklar bu haberi bekliyordu! Resmen belli oldu

EYT ile ilgili hükümet çalışmalarına devam ederken detaylar da netleşmeye başlıyor. Primi eksik olanlar ve kapsama girmek isteyenler de beklenti içine girdi. Masada birçok formül yer alırken, 6 milyon kişiyi etkileyecek kararda yeni bir detay ortaya çıktı. İşte primi eksik olan milyonlarca kişiyi etkileyecek o detay...

Ekonomi 05.08.2022, 11:45
Emekli olacaklar bu haberi bekliyordu! Resmen belli oldu

EYT konusunda çalışmlar son sürat devam ederken önemli bir detay geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçen haftalarda milyonları ilgilendiren EYT ile ilgili beklenen açıklamayı yaptı. Bilgin, EYT ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtmişti.

3 SEÇENEK GÜNDEMDE

Milyonların beklediği EYT konusuyla ilgili milyonlarca vatandaş beklenti içindeyken , EYT primi eksik olan vatandaşlar da düzenlemelerden faydalanmak için arayışa girdi. EYT primi eksik olan emekli adayları için 3 seçenek gündemde.

PRİMLERİNİ TAMAMLADIKLARINDA EMEKLİLİK HAKKI KANMALARI

Burada 3 seçenek öne çıkıyor. Birincisi, bu vatandaşların primlerini tamamladıklarında emeklilik hakkı kazanmaları. İkincisi, 3600 prim günü ile kısmi emekli olmaları. Üçüncüsü ise primlerini borçlanma yöntemleriyle tamamlamaları. Kadınların doğum, erkeklerin askerlik borçlanmalarıyla bu primleri tamamlama imkanları bulunuyor.

BORÇLANMA YAPARAK EMEKLİLİK HAKKINI KULLANABİLECEK

EYT düzenlemesi çıktıktan sonra vatandaşlar eğer primleri tamamsa emekli olabilecek. Ancak primi eksik ise bunlar tamamlandığında ya da borçlanma yaparak emeklilik hakkını kullanacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!