banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Para cezası bunları ıslah etmiyor' demişti! Marketlere kapatma cezası gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zincir marketlerdeki fahiş zamlara yönelik yaptığı, “Para cezası bunları ıslah etmiyor” açıklaması sonrası gözler Kabine'ye çevrildi. Yapılan denetimler fahiş fiyatlarda herhangi bir düşüşe sebep olmadı. Bu kapsamda zincir marketlerin açılış kriterlerinin yeniden düzenlenmesi, sayılarının azaltılması, kapatma cezaları gündemde.

Ekonomi 26.11.2022, 07:55 26.11.2022, 08:13
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Para cezası bunları ıslah etmiyor' demişti! Marketlere kapatma cezası gündemde

Enerjide ve kurda rakamlar yukarı doğru tırmanmazken zincir marketlerdeki fahiş zamlar, vatandaşları isyan ettirdi. Marketler, sürekli etiketleri yenileyerek dar gelirli vatandaşların cebine göz dikmeye devam edince bakanlık devre girdi. Ticaret Bakanlığı, temel gıda ve temizlik ürünlerinde fahiş fiyat uygulayan, stokçuluk yapan zincir marketleri ve işletmeleri belirledi. Bakanlık, 21 işletmeye toplam 9 milyon 403 bin TL ceza verilmesine karar verdi.

KABİNE TOPLANTISI'NDA ELE ALINACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın marketlerdeki fahiş fiyatlara yönelik yaptığı, “Para cezası bunları ıslah etmiyor” açıklaması sonrası gözler marketlerle ilgili yapılacak yeni çalışmaya çevrildi. Ticaret Bakanlığı’nda süren çalışmanın detayları haftaya pazartesi günü yapılacak kabine toplantısında ele alınacak.

market alisveris

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı; ''Biz hukuk devletiyiz. Soruşturmalar neticesinde gerekli adımları attık, atarız. Hazine Maliye ve Ticaret Bakanlıklarımız hassasiyetle takip ediyor. Bu noktada kontroller çok daha farklı uygulamalarla devam edecek. Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım.''

KAPATMA CEZASI GÜNDEMDE

Ancak yapılan denetimler fahiş fiyatlarda herhangi bir düşüşe sebep olmadı. Bu kapsamda zincir marketlerin açılış kriterlerinin yeniden düzenlenmesi, sayılarının azaltılması, kapatma cezaları gündemde. Temel tüketim ürünlerinin ekonomik fiyatlarla tüketiciyle buluşacağı Koop-bakkal projesinin de bu kapsamdaki çalışmanın bir ayağı olabileceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!