banner2

Bakan Nebati: Küresel gıda fiyatları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın etkisiyle geriledi

Son dakika haberleri... Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 2. Türkiye Çiftçi Zirvesi'nde konuştu. Bakan Nebati, "Tarım ürünleri ihracatı 7,6 milyar dolar ile rekor kırdı" dedi. Bakan Nebati,

Ekonomi 26.09.2022, 11:33 26.09.2022, 11:34
Abone ol
Bakan Nebati: Küresel gıda fiyatları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın etkisiyle geriledi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun yıl sonundan itibaren düşüş eğilimine geçeceğine yönelik açıklamada bulundu. Bakan Nebati, 2. Türkiye Çiftçi Zirvesi'nde konuştu. 

'GIDA ENFLASYONUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN KDV ORANLARINI İNDİRDİK'

Nebati "Kredileri tüketimden ziyade üretken alanlara kanalize ettik. Enflasyon sepeti içindeki en yüksek ağırlığa sahip kalem gıdadır. Gıda enflasyonunun önüne geçmek için KDV oranlarını indirdik. Üretici-hal fiyatları arasındaki farkın takibi çalışmaları sürüyor" dedi.

'YIL SONUNDAN İTİBAREN HİSSETMEYE BAŞLAYACAĞIZ'

Nebati "Çözmemiz gerekenlerin başında enflasyon geliyor. Ekonomide durgunluğa yer vermeden vatandaşların alım gücünü artırmaya yönelik mücadeleyi kararlılıkla devam ettiriyoruz. Enflasyonu da yeneceğiz. Yıl sonundan itibaren de bu düşüşü daha net şekilde hissetmeye başlayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

'ÜRETİCİ-HAL FİYATLARI ARASINDAKİ FARKIN TAKİBİ SÜRÜYOR'

Kredileri tüketimden ziyade üretken alanlara kanalize ettik. Enflasyon sepeti içindeki en yüksek ağırlığa sahip kalem gıdadır. Gıda enflasyonunun önüne geçmek için KDV oranlarını indirdik. Üretici-hal fiyatları arasındaki farkın takibi çalışmaları sürüyor.

Toplumun farklı kesimlerine verdiğimiz desteklere yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Temmuz ayında ara düzenleme yaparak çalışanlara ödenen Yemek vergi istisnasını 31 liradan 54 liraya çıkarmıştık. Bu rakamı yıl sonunda güncelleyerek çok önemli bir çalışma yapacağız. Çalışanlara nakden ödenen yemek ödemeleri vergiden istisna haline getirilecek.

'MİLLETE HİZMETKAR OLMAYA GELDİK'

Millete efendi değil, hizmetkar olarak geldiğimizin altını çizdik. Bugün küresel çalkantılara rağmen ülkemizin tarihi başarılarını yok sayan bir kesim vardır, olmaya da devam edecek. Bunlar bu çarpıtmalarla milletimize karşı psikolojik harp uyguluyorlar. Biz hep çalışmaya devam ediyoruz. Tüm algı oyunlarına rağmen çok şükür insanımızın ferasetiyle neyin ne olduğu çok net şekilde görülüyor. Mevcut küresel kriz dünyada önemli sorunlara neden olduğu aşikar. Enflasyon tarafında bunu yaşıyoruz. Bunu aşacağımızı beyan ediyoruz. Türkiye birçok ülkeye nazaran hem gıda hem de enerji arz güvenliğini sağlayan sağlam bir ekonomi ve diplomatik bir güce sahiptir. Tüm derdimiz inanç ve azimle, çalışarak bu yeni dönemin bize sunacağı fırsatları en iyi şekilde değerlendirmektir.

Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!