banner2

Bakan Nebati'den büyüme rakamlarına ilişkin açıklama: En yüksek büyüyen ikinci ülkeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada "Ülkemiz, verisi açıklanan AB ve OECD ülkeleri arasında yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başarmıştır." ifadelerini kullandı.

Ekonomi 31.05.2023, 12:14 31.05.2023, 13:29
Abone ol
Bakan Nebati'den büyüme rakamlarına ilişkin açıklama:  En yüksek büyüyen ikinci ülkeyiz

Türkiye ekonomisinin 6 Şubat depremlerinin etkisinin de görüleceği ilk çeyrek karnesi belli oldu. Ekonomi, ilk çeyrekte yüzde 4 büyüdü.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, büyüme rakamlarına ilişkin sosyal medya hesabından  paylaşımda bulundu.

''YILLIK BAZDA EN YÜKSEK BÜYÜYEN İKİNCİ ÜLKEYİZ''

Bakan Nebati yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

''Türkiye ekonomisi 2023 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre reel yüzde 4,0 büyüme kaydetmiştir. Böylece ülkemiz, verisi açıklanan AB ve OECD ülkeleri arasında yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başarmıştır. Sıkı küresel finansal koşulların devam ettiği ve küresel ticaretin zayıf seyrettiği bir dönemden geçiyoruz. Zorlu dış konjonktürün yanı sıra asrın deprem felaketini de yaşadığımız bu dönemde yatırım, üretim ve istihdamdan asla taviz vermedik. Mali disiplinle elde ettiğimiz mali alan sayesinde, depremin ekonomimiz üzerinde açtığı yaraları günbegün telafi ediyoruz. Ayrıca, potansiyel üretimin artması ve sürdürülebilir büyümenin devamı için önem arz eden makine ve teçhizat yatırımları geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,0 büyümüş ve kesintisiz artışını 14’üncü çeyreğe taşımıştır. 

''İŞSİZLİK ORANI TEK HANEYE GERİLEDİ''

Bakan Nebati, paylaşımının devamında şunları kaydetti; Bilinmelidir ki ilk çeyrekte sadece yüksek büyüme gerçekleşmemiş, aynı zamanda büyümenin kapsayıcılığı da korunmuştur. 2023 yılı ilk çeyreğinde istihdam, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 1,6 milyon kişi artarken, işsizlik oranı yüzde 9,9’a düşerek tek haneye gerilemiştir.''

''VATANDAŞIN REFAH SEVİYESİNİ İLERİYE TAŞIYACAĞIZ''

Vatandaşın refah seviyesini yükseltmekte kararlı olduklarının altını çizen Bakan Nebati, ''Öte yandan, dar ve sabit gelirli kesimlere yönelik atmış olduğumuz adımlar sayesinde iş gücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,8 puan artarak yüzde 38’e yükselmiştir. Seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı önümüzdeki dönemde, vatandaşlarımızın refah seviyesini daha ilerilere taşımaya kararlılıkla devam edeceğiz.'' değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!