banner2

Altın ortalığı yıkıp geçecek! Gram altın, çeyrek altın, tam altın, yarım altın ne kadar? 9 Mayıs 2023 güncel altın fiyatları

ONS altın ABD Merkez Bankası tarafından gelen faiz açıklamasıyla yükselişi tutturdu. Altın fiyatları rekordan rekora koşarken bu durum altın yatırımı yapan vatandaşları endişeye soktu. Şu an için güvenli liman intibasını koruyor olsa da “Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi?”, “Altın fiyatlarında ani düşüş görülür mü?”

Ekonomi 09.05.2023, 14:25
Abone ol
Altın ortalığı yıkıp geçecek! Gram altın, çeyrek altın, tam altın, yarım altın ne kadar? 9 Mayıs 2023 güncel altın fiyatları

Yaz aylarının gelmesiyle beraber düğün sezonu açılıyor. Bu da altın alım ve satım konusundaki düşünceleri tüm vatandaşlar için yoğunlaştırmış durumda. Şu günlerde en çok aranan konu ise “Gram altın ne kadar? Çeyrek altın fiyatı ne kadar?” oluyor. Uzman isim ise altın fiyatlarındaki son duruma ve gelecek dönemlere dair kritik açıklamalarda bulundu.

UZMAN İSİM UYARDI

Piyasa Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise altın fiyatlarındaki gelişmelere dair uyarılarda bulundu. Altın fiyatlarındaki son değerlendirmeleri dikkate almayan vatandaşlar büyük pişmanlık yaşayabilir.

ALTIN FİYATLARI NEYE GÖRE YÜKSELİYOR?

Altın fiyatlarındaki yükselişe dair Uzman isim Yıldırımtürk, “FED faiz açıklamasıyla birlikte enflasyonu düşürme amacı istendiği gibi olmadı. Diğer taraftan ABD Merkez Bankası’nın resesyon riski de birlikte geldi. Durum böyle olunca faiz arttırma düşüncesi mantıklı gelmedi ve faiz arttırımı durduruldu. Altın fiyatlarındaki durum ise 2070 dolardan 1650 dolara kadar inmişti. Dip seviyede ise 1650 dolar görüldü. Şubat ayında en büyük gerileme izlendi.” ifadelerine yer verdi.

YÜKSELİŞ DURMAKSIZIN SÜRÜYOR

Açıklamalarının devamında Piyasa Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Geçen sene faiz baskısı enflasyonla sonuçlanmamıştı. Jeopolitik olaylar ile enflasyon durumu altına yansımaya başladı. En çok da Rusya ile Ukrayna’nın arasındaki savaşın Avrupa’daki yansımaları altın fiyatlarında kendisini gösterdi. FED piyasaları memnun edemedi ve net ifadelere yer vermedi. İleri vadede ekonominin durumuna göre belirlemelerin gerçekleşeceğine dair söylemler yer buldu. Faiz arttırımının olmayacağına dair söylemler ise ONS altında yükselişin vuku bulmasına neden oldu. Gelişmelerle birlikte ONS altında ve dolayısıyla paralel olarak gram altında rekor kırıldı. Yükseliş durmaksızın devam edecek diye düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

GRAM ALTINDA DEPREM ETKİSİ

Uzman isim aynı zamanda ONS altındaki yükselişin gram altını etkileyerek rekorun da rekorunu kıracağına dair görüş bildirdi. Peki güncel altın fiyatları ne kadar?

Gram altın fiyatı şu an için alımda 1.270,34 TL olarak görülürken, satış için 1.270,53 TL izleniyor.

Çeyrek altın fiyatı ise alışta 9.222 TL izlenirken, satışı ise 9.359 TL’den gerçekleşiyor.

Yarım altın ise alışta 4.540 TL iken, satışını 4.624 TL’den gösteriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!