banner2

ALTIN FİYATLARI 29 Mayıs günü kaç lira olacak? Uzman isim altın için fiyat tahmini yaptı

Altın fiyatları son zamanların en çok merak edilen konuları arasında yer alırken uzman isim altın fiyatları için seçim sonrasını işaret etti.

Ekonomi 28.05.2023, 14:31 28.05.2023, 14:31
Abone ol
ALTIN FİYATLARI 29 Mayıs günü kaç lira olacak? Uzman isim altın için fiyat tahmini yaptı

Altın fiyatları yatırımcı ve düğün sahiplerinin araştırdığı konuların başında geliyor. 14 Mayıs seçimleri öncesinde altın piyasasındaki dalgalanma yarından sonraki piyasa konusunda endişelere neden oldu. Uzman isim altın fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

28 Mayıs 2. tur cumhurbaşkanı seçimini saatler kala altın fiyatlarındaki gelişmeler merak ediliyor. Son zamanlarda daha yakından takip edilen altın fiyatları özellikle Mart ayının başlarında yükseliş trendinin yakalanmasıyla beraber vatandaşlar hızlı bir şekilde altına yatırıma yönelmişti. ABD’de yaşanan bankacılık krizi altını güvenli liman yaptıktan sonra artan taleple birlikte kuyumcularda ve Türkiye altın rezervinde de düşüş görüldü. İşte uzman ismin altın fiyatları ile ilgili değerlendirmeleri...

14 Mayıs genel seçimlerinden önceki haftadan başlayan hareketliliğe dair uzmanların yaptığı uyarıların vuku bulmasının ardından vatandaşlar gözünü kulağını 28 Mayıs seçimleri sonrasında olacaklara dair uzman görüşlerine yöneltti. Peki, 29 Mayıs 2023 sabahı altın fiyatları ne kadar olacak? Seçim sonuçları altın piyasasını nasıl etkileyecek? Altın alım satımı için en iyi dönem ne zaman? İşte güncel altın fiyatları ve gelişmelere dair detaylar...

 

PİYASALARDA BÜYÜME İZLENİYOR 

ABD ekonomisine yönelik 2023 senesinin ilk çeyreğindeki 1,3 oranındaki büyüme piyasalara da yansıyor. Buna göre dolar endeksinin 104 üstüne geçmesiyle beraber 10 yıllık tahvillerde 3.700’ü geçmeye başladı. Altın piyasasında ise yatırımların attığı tespit edildi. ONS altın en az 1939 doları görürken en fazla 1964 dolar olarak ekranlarda izlendi. Son günlerde bu banttan ayrılmayan ONS altın bugün ise 1946 seviyelerinde görülüyor.  

Kuyumcu Emre Öztürk altın alım satımına dair “28 Mayıs seçimlerinden sonrayı beklemeleri daha iyi olur.” ifadelerine yer verdi. Öte yandan sanal bir manipülasyon ortamının hakim olduğuna değinerek “14 Mayıs seçimlerinden önce bu şekilde fiyatlar artmaya başlamış ve sanal bir manipülasyon ortamı oluşmuştu. Dolar ve euro normal seyrederken piyasadaki hareketlilik ile sanal bir ortam oluşturuldu. Bu da altın fiyatlarında aşırı artışa sebep oldu. Serbest piyasalar ile Merkez Bankası’nın tutumu müşterilerin kafasını karıştırıyor.” ifadelerine yer verdi. 

ALTIN FİYATLARI İÇİN 28 MAYIS SONRASI UYARISI

Yarın gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini göz önüne alarak Öztürk, “Fiyatlar arz talep dengesizliği yaşıyor. Bu sebeple de yükseldi. Tekrar normale dönecek. Ancak altın alım satımı konusunda piyasanın dengeyi bulması açısından 28 Mayıs sonrası beklenmeli. Fiyatlar seçim sonrası normali yakalayacaktır. Bu nedenle seçimden sonra piyasayı takip ederek alım satım yapmalarını tavsiye ederiz.” ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!