banner2

4A 4B 4C'liler hemen kontrol edin: Her an hakkınız kaybolabilir! 25 yıldan az olanlar için...

EYT üzerinde gelişmeler devam ederken milyonlarca kişiyi ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. İşte, emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir son dakika gelişmesiyle ilgili detaylar...

Ekonomi 22.03.2023, 22:43
Abone ol
4A 4B 4C'liler hemen kontrol edin: Her an hakkınız kaybolabilir! 25 yıldan az olanlar için...

Milyonlarca EYT'liyi ilgilendiren maddeler geçtiğimiz günlerde meclis onayına sunulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla beraber Resmi Gazete üzerinden yayımlanan yeni yasayla beraber yürürlüğe giren emeklilik hakkı kazananlar için detaylar da belli oldu. 

KİMLERİN EYT'DEN YARARLANACAĞI BELLİ OLDU

Yasayla beraber kimlerin EYT'den yararlanacağı da belli oldu. Genelgeye bakıldığında emekli olanlarla beraber kamu personelleri de bu imkandan yararlanabilecek. 

25 YIL ŞARTI 

EYT üzerinden emekli olmaya hak kazananlar erkek ve kadın personelde 25 yıl hizmet şartı getirilirken hizmet süresi 25 yıldan az olanlar için toptan ödenen prim iadesinin gerçekleşeceği açıklandı.

ÖDEMELER GERİ ALINACAK MI?

Milyonlarca kişi borçlanma ve prim ödemelerinde emeklilik hayali kurarken SGK'dan gelen açıklama önem taşıyor. Borçlanma veya çalışarak emeklilik primini tamamlayamayan toptan ödemelerde isteğe bağlı sigorta primleri de aynı madde üzerinden değerlendirilmeye alınacak.

SGK İl Müdürlüklerine giden emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını dolduramayanlar kişilere ödemiş oldukları prim tutarlarını toplu şekilde geri alabilme hakkı verildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!