Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika: Kamuda tasarruf paketi ne zaman açıklanacak? Bakan Şimşek tarih verdi

İstanbul’da Türkiye'nin ATM Merkezi-TAM projesinin lansmanında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, pazartesi günü tasarruf tedbir paketinin açıklanacağını söyledi.

Gündem

20.05.2024, 11:01

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin ekonomisini güçlendirmek ve enflasyonu düşürmek için yoğun mesai harcarken kamudaki tasarrufa ilişkin çeşitli tedbirleri içeren bir çalışma içerisinde. Gereksiz harcamaların kısılması için gerekli talimatlar verilirken kamudaki tasarruf çalışmaları yakın zamanda hayata geçecek.  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yürütülen tedbirlerle birlikte 100 milyar lira tasarruf hedefleniyor. Tasarruf tedbirleriyle birlikte kamu kurumlarında giderler kalem kalem, tek tek hesaplanacak ve harcamalar en aza indirilecek. Bunun için özel bir ekip kurulacak.

İstanbul’da Türkiye'nin ATM Merkezi-TAM projesinin lansmanında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programına dair önemli mesajlar verirken pazartesi günü tasarruf tedbir paketinin açıklanacağını söyledi.

Bakan Şimşek'in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Nihai amacımız sürdürülebilir yüksek büyüme. Bu program bir geçiş dönemi içeriyor. Özellikle dezenflasyona geçiş dönemi öngördük. Ekonomi programı çalışıyor. Programın merkezinde yeniden dengelenme var yani makroekonomide dengesizlik giderilmesi var. İlk çeyrekte net ihracatın katkısı pozitif oldu.Kur ve faiz sübvansiyonuya bir yere varamayız. Sürdürebilir yüksek büyümeye doğru önemli bir çıkış olacak.  Cari açığı yüzde 2,5'in altına düşüreceğiz. Altın ithalatındaki normalleşme bunu getirir. Altın ithalatı uygulamasından çıkar çevreleri menun değil. Biz yatırımı, istihdamı, üretimi ve özellikle ihracatı önceliklendireceğiz. Biz verimlilik ekonomisi peşindeyiz, tasarruf istiyoruz. Tasarruf yaptığınız ölçüde yatırımları artırabilirsiniz.

Fenerbahçe-Lugano maçı ne zaman, saat kaçta? Fenerbahçe-Lugano maçı hangi kanalda? Fenerbahçe-Lugano maçı ne zaman, saat kaçta? Fenerbahçe-Lugano maçı hangi kanalda? Haberi Görüntüle

''KREDİ NOTUMUZ DAHA DA ARTACAK''

Bankalara finansmana erişimi iyi bir noktaya geldi, finansmana erişimde sorun yok. Program çok iyi çalışıyor, küresel finansmana erişimde sorun yok. Uluslararası bankalarda Türkiye'nin konumu çok güçlüdür. Hazinemiz çalışıyor, programımız da çalıştığına göre Türkiye'ye ilgi artacaktır. Şu anda kredi derecelendirme kuruluşları notumuzu artırıyor. Hepsinde ögrünüm pozitif, bu ne demek, notumuzu daha da artıracaklar. Türkiye'nin risk primi geriliyor, bu sayede finansman maliyetimiz azalıyor.

Wanda Nara ile Mauro Icardi boşandı mı? Icardi ile Wanda Nara ayrıldı mı? Wanda Nara ile Mauro Icardi boşandı mı? Icardi ile Wanda... Haberi Görüntüle

''ENFLASYON KALICI BİR ŞEKİLDE AŞAĞI GELECEK''

Enflasyon yüksek, mayısta da yükselecek diyebilirler ama son 12 ayda ülkemizde deprem yaşandı. Bunun sektörel olarak bütçe açığı olarak baskısı var. Bütçe açığının yüzde 10'lara çıkmaması için aldığımız tedbirlerin bir kısmı enflayonistti ama bir kerelikti. Vergiyi artırmayacağız, enflasyon kalıcı bir şekilde aşağı gelecek.

2 yıllık dava sonuçlandı: O iki ilin sınırı değiştirildi! 2 yıllık dava sonuçlandı: O iki ilin sınırı değiştirildi! Haberi Görüntüle

''KAMUDA TASARRUF PAKETİNİ PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLAYACAĞIZ''

Gelecek hafta pazartesi günü tasarruf tedbir paketini açıklayacağız. Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile bilrikte tasarruf verimlilik pakenini açıklayacağız. Bazı vergileri artırdık, bu sene artırmayacağız. O zaman bu etkiler temmuz, ağustos ayında ortadan kalkacak. Önümüzdeki dönemde bu dezenflasyon sürecini nasıl yöneteceğiz, onunla ilgili çalışmalarımız aralıksız devam edecek. En önemli hedefimiz enflasyonun tek haneye inmesi, bunun için ne gerekiyorsa yapacağız.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading