banner2

Tanktan sonra sıra savaş uçağında! Ukrayna'ya dev teslimat

Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard-2 tanklarını göndereceğini açıklamasının ardından yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Politico dergisine göre ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler Ukrayna'ya savaş uçağı gönderecek.

Dünya 26.01.2023, 18:47 26.01.2023, 18:48
Abone ol
Tanktan sonra sıra savaş uçağında! Ukrayna'ya dev teslimat

Ukrayna Savaşı'nda birinci yılın geride bırakılmasına günler kala Almanya Rusya'nın tehditlerine rağmen Leopard-2 tanklarını Kiev'e göndereceğini açıkladı. Amerikan Politico dergisi ise tank kararının ardından ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin Ukrayna'ya savaş uçağı sevk edeceğini öne sürdü.

BATI SEVKİYATA BAŞLAYACAK

Politico dergisine göre ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler Ukrayna'ya savaş uçağı gönderilmesini görüşüyor. Politico, Baltık ülkelerinin Ukrayna'ya savaş uçağı verilmesinde itici güç rolü oynadığını bildiriyor.

TANK TARTIŞMASINDAN DAHA ŞİDDETLİ OLACAK

Politico'ya göre müzakereyi yürütenler savaş uçağı tartışmalarının tank sevkiyatından daha şiddetli olacak. Politicoya konuşan kaynaklar ise hükümetler gerilimin tırmanma riskine rağmen artık Ukrayna'ya hiçbir silahın gönderilmesini imkansız görmüyor.

RUSYA AÇIKÇA TEHDİT ETMİŞTİ

Rusya ise Almanya ve ABD'nin Ukrayna'ya tank gönderilmesine dair açıklamalarına "ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya tank dahil silah sevkiyatını çatışmaya doğrudan müdahil olma şeklinde değerlendiriyoruz." şeklinde cevap vermişti.

Rusya'nın tehditleri ile Leopard tanklarının Ukrayna'ya sevki için aylarca bekleyen Almanya salı günü yapılan açıklama ile Kiev'e tank göndereceğini duyurmuştu. Almanya'nın ardından çok sayıda Avrupa ülkesi de Kiev'e tank gönderecek.

ABD'nin ise dünyanın en güçlü muharebe tanklarından biri olan Abrams'ları Rus birliklerine karşı cepheye sürmesi bekleniyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!