Yandex Metrica

Gabar Cudi ve Kato'nun altı petrol denizi: Peki enerji atılımı sadece Türkiye ile mi sınırlı? İşte Türkiye'nin 2030 adımları...

Gabar Cudi ve Kato'nun altı petrol denizi: Peki enerji atılımı sadece Türkiye ile mi sınırlı? İşte Türkiye'nin 2030 adımları...

2030 yılında Türkiye'yi enerji başkenti yapacak olan Cudi, Kato ve Gabar Dağları'nın altı adeta petrol denizi olarak görülüyor. Son olarak Gabar Dağı'nda bulunan Şehit Aybüke Yalçın Petrol Üretim İstasyonu geçtiğimiz günlerde yeni üretim rekorunu kırarak 100 bin varil hedefine göz kırptı. Peki Türkiye'nin enerji adımları sadece Türkiye içinde mi sınırlı? 

Dünya

21.05.2024, 21:10

Şimdilik sadece Türkiye'nin petrol başkenti olarak anılan Gabar'da günlük petrol üretimi 40 bin varilin üzerine çıktı. 100 bin varil hedefi konulan Gabar, üretim rekorları kırmaya devam ediyor. Peki Türkiye'nin 2030 hedefi sadece Türkiye sınırları içinde mi gizli...

Ülkesinin İsrail'e verdiği koşulsuz desteğe dayanamadı: ABD'li binbaşıdan istifa açıklaması Ülkesinin İsrail'e verdiği koşulsuz desteğe dayanamadı: ABD'li binbaşıdan istifa açıklaması Haberi Görüntüle

SOMALİ'NİN PETROLÜNÜ TÜRKİYE ÇIKARACAK

Geçtiğimiz günlerde Türkiye, Somali ile açık denizde petrol ve doğalgaz arama ve geliştirme konusunda bir işbirliği anlaşması imzaladı. Afrika'da Somali ile kazan kazan ilişkisi kuran Türkiye onlarca tonluk rezervin bulunduğu Afrika Boynuzu'nda karış karış petrol ve doğalgaz arayacak.

Somali'nin münhasır ekonomik bölgesi.jpg

Anlaşmanın detaylarını açıklayan Türkiye Enerji Bakanlığı, Somali'nin kara ve deniz bloklarında petrol arama, değerlendirme, geliştirme ve üretimini kapsadığını belirtti.

Anlaşmaya ilişkin açıklama yapan Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, "Bu anlaşmayla Somali'nin kaynaklarını Somali halkına ulaştırmak için ortak faaliyetler yürüteceğiz. Enerji alanında yeni işbirlikleriyle Türkiye'nin Afrika Boynuzu'ndaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Somali petrol ve doğalgaz bölgesi.jpg

Bakanlık tarafından hükümetler arası bir anlaşma olarak tanımlanan anlaşma, petrol ve hem kara hem de deniz projelerinden elde edilen diğer ürünlerin nakliye, dağıtım, rafinaj, satış ve servis operasyonlarını da kapsıyor.

Platformda açıklamalarına devam eden Bakan Bayraktar, "Somali açıklarında, şimdilik daha çok petrol gibi görünen petrol ve doğal gaz aramaları, belirlediğimiz alanlarda çok yakında başlayacak. Belki ilk etapta sismik (araştırma) gemimizi oraya göndereceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Güney Afrika soykırımcı İsrail'e nefes aldırmıyor! UAD'ye başvurdular Güney Afrika soykırımcı İsrail'e nefes aldırmıyor! UAD'ye başvurdular Haberi Görüntüle

SOMALİ'NİN PETROL VE DOĞALGAZ REZERVİ NE KADAR?

İki ülke arasındaki anlaşmayı "Ya dağ ol yada dağa yaslan" diyerek duyuran Somalili yetkili bu iş birliğinin iki ülke içinde çok büyük katkıları olacağını söylemişti. Anlaşma kapsamında Somali yeraltı kaynaklarından elde edeceği gelirin yüzde 30'unu Türkiye'ye aktaracak.

Peki Somali karasularının altında ne kadar rezerv var? Yapılan sismik araştırma raporlarına göre Soma Petrol ve Gaz A.Ş.'nin 2014 yılında derin sularda gerçekleştirdiği 20.550 kilometrelik 2 boyutlu sismik araştırmanın yorumlanması, Güneydoğu Somali'nin açık deniz bölgesinde daha önce belgelenmemiş üç tortul bölge tespit edildiğini duyurdu.

Skandal görüntü! Mescid-i Aksa'yı basıp İsrail bayrağı açtı Skandal görüntü! Mescid-i Aksa'yı basıp İsrail bayrağı açtı Haberi Görüntüle

500 MİLYAR DOLARLIK POTANSİYEL VAR

Somali denizinde petrol dışında doğalgaz varlığı da mevcut. Mevcut veriler bölgede 500 milyar doları aşan bir potansiyele işaret ediyor.  Türkiye, sağladığı güvenlik hizmeti karşılığında bölgeden çıkarılacak petrol ve doğalgazdan elde edilen gelire ortak olacak. Anlaşmada belirlenen oranın yüzde 30 olduğu ifade ediliyor. 

Karşılıklı meydan okumuşlardı: Biden ile Trump, kozlarını canlı yayında paylaşacak Karşılıklı meydan okumuşlardı: Biden ile Trump, kozlarını canlı yayında paylaşacak Haberi Görüntüle

LİBYA REZEVLERİ DE TÜRKİYE'NİN HEDEFİNDE

Somali'nin yanı sıra Türkiye Libya karasularının altındaki rezervleri de gözüne kestirdi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan, Bayraktar, "Libya açıklarında ilgileniyoruz" ifadeleri kullanmıştı.

Afrika'nın petrol rezervi bakımından en zengin ülkesi olan Libya, Halife Hafter yanlısı grupların petrol üretimini siyasi baskı amacıyla durdurmaları nedeniyle rezervlere bir türlü erişim sağlayamıyor. 

libya'nın petrol kaybı.jpg

Tam bu noktada devreye girecek olan Türkiye, tıpkı Gabar'da olduğu gibi bölgenin terörden temizlenmesi konusunda Libya'ya yardımcı olacak. 

2022 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Libya'yı ziyaret ederek, "Batısıyla, doğusuyla, güneyiyle, Libya bizim için bir bütündür ve çok kıymetlidir. Milli birlik ve beraberliği engellemeye, kardeş kavgası çıkarmaya yönelik hamlelerin karşısında durmaya da Türkiye olarak devam edeceğiz." demişti.

Sözlerine devam eden Çavuşoğlu, "Hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki mutabakat muhtıralarını imzaladık. Şu anda arkadaşlarımız üzerinde müzakere etmeye devam ediyorlar. Bugün inşallah gaz alanında da bir mutabakat muhtırasını imzalayarak dönmüş olacağız." demişti.

Slovak başkan Robert Fitzo'nın durumu nasıl? Suikastin arkasında kim var? Slovak başkan Robert Fitzo'nın durumu nasıl? Suikastin arkasında kim var? Haberi Görüntüle

PEKİ LİBYA'NIN PETROL VE DOĞALGAZ REZEVİ NE KADAR?

Libya iç savaş öncesinde günlük 1,6 milyon varil petrol üretimi sağlıyordu. Ülkenin doğusunda petrol havzasının bulunduğu bölgeleri kontrol eden Petrol Tesisleri Muhafızları isimli silahlı grubun lideri İbrahim Cadran’ın 2016-2019 yılları arasında üretimi kesintiye uğratması da ülke çapında 100 milyar doları aşkın ekonomik kayba yol açtı.

19. yüzyılın ikinci döneminde Libya'da keşfedilen petrol ülke ekonomisinin şah damarı niteliğinde. Petrol Hilali bölgesindeki üretim kesintileri, günlük 800 bin varil petrol üretim kaybı ve yaklaşık 55 milyon dolar zarar doğuruyor.

TCG KINALIADA'yı selamlayan savaş uçağı denize çakıldı TCG KINALIADA'yı selamlayan savaş uçağı denize çakıldı Haberi Görüntüle

TÜRKİYE VE CEZAYİR ARASINDAKİ DOĞALGAZ ANLAŞMASI

Ayrıca Türkiye Cezayir ile sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarik anlaşmasını üç yıl uzattığını bildirmişti. Konuya ilişkin açıklama yapan Bayraktar, X hakkında yaptığı açıklamada, anlaşmanın Türk Hükümeti destekli enerji şirketi Botaş ile Cezayir devletine ait petrol ve gaz şirketi Sonatrach arasında imzalandığını belirtmişti.

cezayir türkiye doğalgaz anlaşması.jpg

Botaş ile Sonatrach arasındaki orijinal gaz tedarik anlaşması 1988 yılında imzalandı ve o zamandan beri devam ediyor. Anlaşma kapsamında Türkiye, Cezayir'den yıllık 4,4 milyar metreküp LNG almaya devam edecek.

Parasızlık büyük aşkı öldürdü mü? Kraliyet ailesi bu iddia ile çalkalanıyor: Prens Harry baba ocağına mı dönüyor? Parasızlık büyük aşkı öldürdü mü? Kraliyet ailesi bu iddia ile... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN'IN IRAK ZİYARETİ...

Tüm bunların yanı sıra Irak'a ziyaret gerçekleştirecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütleri ile ortak mücadelenin yanı sıra görüşmeden, Türkiye’ye doğalgaz ve petrol akışı konularının da ele alınacağını ifade etti.

cumhurbaşkanı erdoğan.jpg

Sözlerine devam eden Erdoğan, "Bağdat ziyaretimizin ardından dönüşte Erbil’e de bir ziyaret yapabiliriz, oradaki yetkililerle de görüşmeler yapabiliriz. Arkadaşlarımız bu konu ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor." dedi.

Türkiye'nin "Enerjide tam bağımsızlık" vizyonu Türkiye ile sınırlı mı kalacak yoksa Afrika'dan Asya'ya birçok bölgeye yayılarak çığ gibi büyüyecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enerji alanında attığı doğru adımlar yurt içinde meyvelerini şimdiden vermeye başladı. Başta Somali ve Libya projelerinin Türkiye ekonomisine katkıları ise 2030'da Türkiye'yi enerji başkenti yapma konusunda ciddi bir adım olarak görülüyor...

 

Habere Tepki Ver

42

2

1

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Loading